Exploring mathematical creativity in the fractions topic in a fifth grade mathematics class
Kesirler konusuna ilişkin matematiksel yaratıcılığın beşinci sınıf matematik dersinde araştırılması
- Tez No: 481667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 5.sınıf kesirler konusuna ilişkin matematiksel yaratıcılık örneklerini incelemektir. Araştırma tekniği basit nitel araştırma olarak desenlenmiştir ve çalışma grubu kolaylıkla bulunabilen örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Araştırmacının 2016 yılında bir özel okulda sınıf matematik öğretmeni olduğu bir 5. sınıftaki öğrenciler çalışma grubunu oluşturmuştur. Veriler, gözlem, yazılı sınavlar ve sınıf içi kısa görüşmeler ile 2016 yılı Şubat ve Mart aylarında toplanmıştır. Veriler nitel yöntemlerle analiz edilmiştir. Yazılı olan yeniden tanımlama, problem kurma ve problem çözme etkinliklerindeki öğrenci yanıtları uygunluk, akıcılık, esneklik ve orijinallik olmak üzere dört kriter bakımından araştırılmıştır. Ders içi etkinlikleri için başta uygunluk ve orijinallik kriterleri ele alınmıştır. Ortak akıcılık ve ortak esneklik kriterleri de sonradan eklenmiştir. Bulgular yazılı olan yeniden tanımlama etkinliğinin diğerlerinden daha fazla yanıta sahip olduğunu göstermektedir. Soru kağıdında yer alan problem kurma etkinliklerinde problemlerin içeriğinde öğrencilerin ilgi, günlük işleri ve tecrübelerinin yer aldığını göstermiştir. Derste bazı durumlarda bireysel olarak yaratıcılık gözlenmiştir. Fakat, bazı durumlarda öğrenciler iletişim halindeyken bir öğrencinin fikri diğer bir öğrencinin fikrini geliştirmesini sağlamıştır. Sınıf içi kısa görüşmelerde öğrenciler nasıl düşündükleri hakkında yeterli cevaba ulaşılamamıştır. Bulgular problem kurma gibi etkinliklerin öğrencilerin yaratıcılıklarını ortaya çıkarabileceğini ve destekleyebileceğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate of 5th grade students‟ mathematical creativity examples related to fractions topic. Therefore, a 5th grade class in a private school in which the mathematics teacher was also the researcher of the study was studied. Basic qualitative research design was used as a research method with convenience sampling at researcher‟s convenience. Data were gathered through observation protocol, paper tasks including two quizzes and a questionnaire, and inclass short interviews between February-March 2016. Data were analyzed by using qualitative methods. Appropriateness, fluency, flexibility, and novelty criteria were searched through data in redefinition, problem posing, and problem solving tasks on paper tasks. Although appropriateness and novelty were the two criteria for in-lesson tasks initially, collective fluency and collective flexibility criteria were considered later. The findings revealed that redefinition task in questionnaire yielded in more responses than other. Problem posing tasks and questionnaire findings showed that students bring their interests, past experiences and daily routines into the context of the problems. In lesson tasks, there were some cases that individual creativity occurred. However, there were some other cases that students interacted with each other such that the idea of a student might be a step for the development of other student‟s idea. In-class short interviews could not provide much information about students‟ reasons behind their ideas. Findings have addressed that certain tasks, such as problem posing tasks, can reveal and support students‟ creativity.