Comparing fathers and mothers: Determinants of why they involve in their children's education
Bir baba ve anne karşılaştırması: Aile katılımı kararlarını belirleyen faktörler
  1. Tez No: 481680
  2. Yazar: NİSAN CANSU ERTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, (1) çocuğu bir okul öncesi eğitim kurumuna devam etmekte olan baba ve annelerin aile katılımı kararlarını belirleyen faktörlerin kıyaslanması, (2) bu baba ve annelerde, aile katılımı ile ilgili güdüsel inançları değişkeninin aile katılımı daveti algıları ve aile katılımına dair hayat şartları algıları değişkenleri tarafından ne derece yordadığının incelenmesi, ve (3) baba ve annelerin demografik değişkenlerinin (baba/annenin yaşı, eğitim durumu, mesleği, çocuğun yaşı) aile katılımı kararlarını belirleyen faktörler üzerinde ne derece etkili olduğu araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara ilinin dört merkez ilçesindeki okul öncesi öğrencilerinin baba ve anneleri oluşturmuştur. Çalışmaya 404 baba ve 437 anne katılmıştır. Örneklem üzerinde Hoover-Dempsey ve Sandler'ın (1995, 2005) aile katılımı modelinin ilk basamağı deneysel olarak test edilmiştir. Modelin ilk basamağında aile katılımı kararlarını belirleyen faktörler ele alınmaktadır. Bu çalışmada kullanılan ölçekler Walker et al. (2005) tarafından geliştirilmiştir. İlgili ölçeklerin uygulanmasıyla elde edilen bilgiler bütün boyut ve alt boyutlarda annelerin babalardan daha yüksek ortalamaya sahip olduğunu göstermiştir. Çok değişkenli varyans analizi sonuçları rol etkinlik inançları alt boyutu hariç yine annelerin babalardan az derecede de olsa yüksek puanlara sahip olduğunu işaret etmiştir. Çoklu regresyon analizi sonuçları ailelerin aile katılımı ile ilgili güdüsel inançları değişkeninin aile katılımı daveti algıları ve aile katılımına dair hayat şartları algıları değişkenleri tarafından iyi derece yordandığını göstermiştir. Son olarak varyans analizi sonuçlarında ise ailelerin demografik değişkenlerinin (baba/annenin yaşı, eğitim durumu, mesleği, çocuğun yaşı) aile katılımı kararlarını belirleyen faktörler üzerinde istatistiki olarak önemli derece etkili olmadığını saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to (1) compare fathers and mothers on their determinants of why they involve in their children's education who enrolled to preschool, (2) investigate how well parents' motivational beliefs on their involvement can be predicted by parents' perceptions of invitations from others for the involvement and parents' self-perceived life context on their involvement, and (3) examine the possible effects of demographic variables (parents' age, educational level, occupation, and age of their child) on the determinants of why parents involve. The sample of the study consisted of 404 fathers and 437 mothers of preschoolers in four urban districts of Ankara. An empirical test of Hoover-Dempsey & Sandler's (1995, 2005) parent involvement model's first level was conducted on the collected data. In the first level of their model, the determinants of why parents involve were handled. The scales that were used in this study were developed by Walker et al. (2005). The results collected by the related scales indicated that that mothers obtained higher mean scores than fathers in each scale. Multivariate analysis of variance results also revealed that the mothers again obtained slightly higher scores than the fathers except in the parental role activity beliefs sub-construct. Multiple regression analysis results indicated that parents' perceptions of invitations from others for the involvement and parents' self-perceived life context on their involvement are predictors of parents' motivational beliefs on parent involvement. Finally, analysis of variance results showed that the demographic variables had no significant effect on the determinants of why parents involve.