The influence of social media on Turkish public opinion in relation to foreign affairs: A case study of the Russian plane crisis (2015)
Sosyal medyanın dış politikaya ilişkin Türk kamuoyu üzerindeki etkisi: Rus uçağı krizi (2015) üzerine bir çalışma
- Tez No: 481682
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BOYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez sosyal medyanın dış politikaya ilişkin kamuoyu üzerindeki etkisini açıklamaya odaklanmakta ve sosyal medya ve internetin halkta yarattığı kafa karışıklığı olan alternatif bilinci analiz etmektedir. Türk hükümeti tarafından uygulanan yasaklar ve diğer kısıtlamalarla birlikte internet giderek daha fazla şekilde bir muhalefet alanı olarak algılanır hale gelmiştir. Bu tez, 2015 yılında Suriye sınırı yakınlarında Türk hava kuvvetleri tarafından bir Rus savaş uçağının düşürülmesi hakkında Twitter'da paylaşılan görüşler ve mesajlara ilişkin algı, yorumlama ve yayımlama süreçlerini inceleyerek sosyal medyanın çeşitli siyasi meselelerin tartışılması ve farklı fikirler üretilmesi için ne kadar özgün bir platform olduğu ve sosyal medyanın ne kapsamda Türk kamuoyunu manipüle etmeye yönelik adeta yeni bir propaganda aracı haline geldiğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on explaining the influence of social media on public opinion in relation to foreign affairs and analyses the alternative consciousness, which is the confusion that social media and the internet create in people. With bans and other restrictions imposed by the Turkish government, the internet has increasingly been perceived as an effective field for opposition. Examining the reception, intepretation and dissemination of views and messages through Twitter about the shooting down the Russian fighter plane by the Turkish air forces near Syrian border in 2015, this thesis investigates to what extent the social media has become a novel platform to discuss various political issues and to produce alternative opinions and to what extent the social media merely has turned into another tool of propaganda to manipulate public opinion in Turkey.