Rethinking the European Union-Turkey customs union agreement in the light of neo-functionalist premises
Avrupa Birliği – Türkiye Gümrük Birliği ilişkisinin yeni işlevselcilik akımı kapsamında yeniden değerlendirilmesi
- Tez No: 481683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tezde Avrupa Birliği-Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması Yeni İşlevsellik kapsamında yeniden değerlendirilmektedir. Gümrük Birliği Anlaşması, AB ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin belkemiğini oluşturmasına rağmen, küreselleşme altındaki değişimlere ayak uydurmaktan yoksundur. Buna ek olarak, dünya ticaretindeki son gelişmeler ve gerek Avrupa Birliği gerekse Türkiye'de yaşanan ticaret dinamiklerindeki değişiklikler söz konusu anlaşmanın mevcut yapısal asimetrilerini iyice ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla, iyi işleyen bir gümrük birliği ilişkisine sahip olmak için acil bir çözüm gerekmektedir. Bu gereklilikten hareketle, bu tezin araştırma sorusu:“Avrupa Birliği-Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması'nın eksiklikleri Yeni İşlevciliğe göre nasıl düzeltilebilir?”şeklindedir. Bu bağlamda, bölgesel entegrasyonun teorik çerçevesi için genel olarak spill-over kavramının tercih edilmesinin aksine, bu tez çalışmasında spill-around kavramı kullanılacaktır. Bu tezin sonunda, spill-around kavramınca öngörüldüğü üzere, Avrupa Birliği-Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması'nın taraflar arasında genişletilmiş ve derinleştirilmiş bir ticaret ilişkisi kurulması ile işlerlik kazanıp, mevcut sorunlarının çözüleceği sonucuna varılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the European Union-Turkey Customs Union Agreement in the light of Neo-functionalist premises. Though the Customs Union Agreement is the backbone of bilateral relations between the EU and Turkey, it has been lacking to keep pace with the changes under globalization. Consequently, already existing structural asymmetries have become more visible in the light of the recent developments in world trade as well as regional and internal trade dynamics of both parties. Hence, an immediate solution is required to have a well-functioning customs union relation. Departing from this necessity, the research question of this thesis is:“How deficiencies of European Union-Turkey Customs Union Agreement can be corrected according to neo-functionalism?”In this regard, despite general tendency to use the concept of spill-over to regional integration as a theoretical framework, long forgotten concept of spill-around is preferred in this thesis, in order to be used as a glass to evaluate how deficiencies of European Union-Turkey Customs Union Agreement can be corrected. At the end, it will be argued that further trade integration between parties through a deeper and wider version of the current Customs Union Agreement, as it is envisaged by spill-around, could brought a sustainable solution to all problems of the Parties, stemming from this Agreement.