Recontextualisation of higher education in Turkey: a discourse analysis of higher education strategy report for Turkey
Türkiye'de yükseköğretimin yeniden bağlama oturtulması: Türkiye'nin yükseköğretim stratejisinin söylem analizi
  1. Tez No: 257165
  2. Yazar: SEZEN BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez Türkiye yükseköğretiminin geleceğinin şekillendirilmesi içinönerilen yükseköğretim stratejilerini incelemektedir. YükseköğretimKurulu içinde oluşturulan bir kurul tarafından kaleme alınan ve 2007yılında yayınlanan“Türkiye'nin Yükseköğretim Stratejisi”adlı raporbu çalışmanın yörüngesini oluşturmaktadır. Eleştirel Söylem Analizimetodu kullanan bu çalışma, yükseköğretimin yeniden bağlamaoturtulması söylemlerinin beslendiği politika söylemlerindekiyükseköğretim temsiliyetine, yükseköğretimin anlamı ve işlevine dairvarsayımlara, ve problem alanlarının temsiliyetine dair içgörükazanma amacındadır. Bu noktalara açıklık kavuşturarak bu çalışmanasıl bir yükseköğretim alanı tahayyül edildiğini, bu alanınkatılımcılarına neler vadettiğini, ve ne tür özneleri teşvikettiğini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçlarıgöstermektedir ki Türkiye'de yükseköğretim küresel paradigmalar veAvrupa Birliği yükseköğretim politikaları çerçevesindeyapılandırılmaktadır. Yükseköğretim ağırlıklı olarak ulusal ekonomikkalkınma için enstrümental fayda taşıyan bir alan olarak temsiletmektedir. Bu temsiliyette küreselleşme ve bilgi ekonomisine vurguyapılmaktadır, fakat bu olgular failsiz ve soyut gerçeklikler olarakyansıtılmaktadır. Yine küreselleşme ve bilgi ekonomisi retorikleriile yakından ilgili olarak yeni yönetişim stratejileri, yenifinansman modelleri, üniversite-sanayi işbirliği, öğrencilerinyükseköğretimin finansmanına daha aktif katılımı, ve akademikpersonelin yeni dönemin koşullarına uyum sağlaması gerekliliğiüzerinde durulan noktalar arasındadır. Tüm bunlar değişim, yenilik,esneklik, ve günün koşullarına göre uyarlanabilen bilgi üretimiüzerine yapılan yoğun vurgu ile birleştirilince yükseköğretimi esneksermaye birikimi modeline uyarlama çabalarına işaret edilmektedir.Yükseköğretim kurumlarının, kültürlerinin ve kimliklerinin genişçaplı bir yeniden yapılanma süreci içinde olduğu politikasöylemlerinde gözlemlenmektedir. Performativite sınırları çizen, veyükseköğretim alanında içerileceklerin ve dışarıda tutulacaklarınana belirleyisidir. Bilgi, öğrenen, ve öğrenme sürecinin kendisiarasında alışılagelmiş yükseköğretim nosyonunun yaptığından dahafarklı bir ilişki kurulmaktadır. Yükseköğretimdeki öğrencilerin veakademisyenlerin bilgilerini işlerine göre devamlı yenilemelerigerekliliği aydınlanmacı düşüncenin ebedi ve değişmez gerçeknosyonlarından radikal bir kopuşa işaret etmektedir.Bu çalışma Türkiye'de yükseköğretimin yeniden düşünülmesine eleştirel bir bakış getirmeyi ve yükseköğretim tartışmalarına alternatif bir boyut getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes higher education strategies recommended toshape the future of higher education in Turkey. The report“HigherEducation Strategy of Turkey”drafted by a committee within theCouncil of Higher Education and published in 2007 constitutes thelocus of this study.Using Critical Discourse Analysis, this study aims to gain insights into the representation of higher education in policy discourses, assumptions about the meaning and functions of higher education and representations of problem areas on which recontextualisation discourses are based. Shedding a light on these points, this study aims to find out what type of higher education space is imagined, what this space offers to its participants, and what types of subjects it promotes. By doing these, this thesis uncovers what is underrepresented or unsaid.Findings of the analysis show that higher education in Turkey is to be structured around global paradigms and the European Union higher education policies. Higher education is particularly represented as a space carrying instrumental utility for national economic survival. Within this representation, there is focus on globalization and knowledge economy, but these phenomena are portrayed as agentless and abstract realities. Related to the rhetoric of globalization and knowledge economy, new governance strategies, cooperation between the industry and the university, active participation of students to the financing of higher education, and the need for academic staff to adapt to the changing global conditions are emphasized. All these coupled with intense focus on change, innovation, flexibility, and production of knowledge that can constantly be adapted according to the conditions of the day signify the attempts to adapt higher education to flexible accumulation.A large scale restructuring process of higher educationinstitutions, cultures, and identities can be observed in policydiscourses. Performativity is the language that draws the borders,and it is the main determinant of what is to be included in andexcluded from higher education area. There is a differentrelationship structured between knowledge, learners, and the processof learning itself than the traditional notion of higher educationimplies. That learners and academicians in higher education aresupposed to constantly renew their knowledge according to the taskin question signifies a radical break with the enlightenment notionsof eternal and immutable truth. This study aims to bring a criticalapproach for rethinking higher education in Turkey and open up analternative dimension for higher education discussions.