Transformation of social and political demands through ballot box: from Los Indignados to Podemos
Toplumsal ve siyasi taleplerin sandık aracılığıyla dönüşümü: Los Indıgnados'tan Podemos'a
  1. Tez No: 481699
  2. Yazar: NURDAN SELAY BEDİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
2008 küresel krizinin ardından pek çok devlet ve toplumda çağımızın baskın neoliberal politikalarına karşı direniş yolları ve alternatif çareler aranmıştır. Krizle ve gerek hükümetlerin gerekse Avrupa Birliği'nin kriz yönetim politikalarıyla çok sert bir şekilde karşılaşan Avrupalılardan çok taraflı ve çok düzeyli mücadeleler yükselmiştir. İzlanda'daki Tencere Tava Devrimi (2009), Portekiz'deki Geração à Rasca (2011), Yunanistan'daki Öfkeli Vatandaşlar Hareketi (2010) ve İspanya'daki los Indignados (15M) hareketi (2011) bazı örneklerdir. Bu hareketler Avrupa'da ve Atlantik ötesinde oldukça ses getirmiştir. İspanya'daki mücadele ise diğerlerinden farklı olarak bir siyasi partinin oluşumunu körüklemiştir. Hem İspanyol hareketi hem de hareketin ardından kurulan parti (Podemos) üzerine farklı bakış açılarından birçok akademik çalışma yapılmaktadır. Bu tez ise los Indignados hareketinin toplumsal ve siyasal taleplerinin kurumsal siyasete aktarılmasından kaynaklanan gerilimlere odaklanmaktadır. Araştırma, söz konusu hareketin ve partinin karakteri, ekonomik krizin İspanyol insanın hayatına etkisi, siyasetin ve ekonominin birbirinden ayrılmazlığı, ekonomik taleplerin politikleştirilmesi ve güçlendirilmesi, seçimlere yansımaları ve liberal demokrasi konuları çerçevesinde ele alınmaktadır. Dolayısıyla, los Indignados hareketinin ve taleplerinin bir siyasi parti, Podemos, tarafından kurumsallaştırılması bağlamında gerilimlere dayanan bir analiz yapılmıştır. Sonuç olarak, bu tez Podemos'un merkezde yer aldığı ve Podemos'a karşı dile getirilen gerilimlere rağmen partinin, İspanya'da los Indignados tarafından açılan yeni siyasi evrenin ana paydası olduğunu ve İspanyol ile Avrupa siyasetleri içerisindeki varlığının ve tutumunun gelecekteki mücadeleler için taşıdığı potansiyelden ötürü göz ardı edilmemesi gerektiğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
After 2008 crisis, alternative remedies and resistance against this age's predominant neoliberal policies have been sought in many states and societies. Europeans harshly encountered with the crisis and governments' and the EU's crisis management policies raised multilateral and multilevel struggles like: the Pots and Pans Revolution in Iceland (2009), the Geração à Rasca in Portugal (2011), the Indignant Citizens Movement in Greece (2010), and los Indignados (15M) in Spain (2011). These movements had worldwide repercussions. Spain's struggle fueled the emergence of a political party, differently from others. Several academic studies have been performed on the Spanish movement and the party (Podemos) established in the aftermath of the movement from various perspectives. This thesis focuses on the tensions arising from the transformation of social and political demands of the los Indignados movement into the institutional politics. The study addresses to movement's and party's populist characters, impact of economic crisis on lives of Spanish people, inextricability of politics and economics, politicization and strengthening of economic demands, their reflections on elections, and liberal democracy. Accordingly, an analysis within the context of institutionalization of los Indignados movement and its demands by a political party, Podemos, has been conducted on the basis of the tensions. In consequence, the thesis argues that despite the tensions, which Podemos is at the center and criticisms raised against Podemos, it is the main denominator of the new political stage in Spain opened by los Indignados and its existence and attitude within the Spanish and European politics should not be disregarded because of its potential for future struggles.