A case study on the elective information technologies course policy in lower secondary schools
Ortaokul seçmeli dersler mevzuatının bilişim teknolojileri ve yazılım dersi kapsamında incelenmesi: Bir durum çalışması
- Tez No: 481700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada seçmeli ders mevzuatının ortaokullardaki işleyiş süreci seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi kapsamında durum çalışması olarak incelenmiştir. Dersin öğrenciler tarafından seçilmesi, dersin açılması ve dönem boyunca işlenişi gözlem, görüşme ve anketler yardımıyla değerlendirilmiştir. Durum çalışmasında Çankaya ilçesindeki 18 ortaokuldan belirlenen okullardaki okul yöneticileri (n=18), iki okulda seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini veren öğretmenler (n=4) ve seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini alan öğrencilerden (n=171) derinlemesine bilgi toplanmıştır. Bu çalışmada veri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilmiş beş farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlardan birincisi okul yöneticileri için hazırlanmış anket formudur. Bu form temelde bağlamsal bilgi toplamak amacıyla, Çankaya ilçesine bağlı 18 okula dağıtılmış ve okul büyüklüğü, bilişim teknolojileri dersinin açılıp açılmadığı, okuldaki bilgisayar öğretmeni sayısı ve okul müdürlerinin Bilişim Teknolojileri seçmeli dersine ilişkin görüşlerini öğrenmek için kullanılmıştır. Bu formdan elde edilen bilgiler doğrultusunda, durum çalışması için üç farklı okul aşağıdaki kriterlere göre belirlenmiştir: okullardaki seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini alan öğrenci sayısı, bu dersi veren öğretmen sayısı ve Bilişim Teknolojileri laboratuvarı sayısı. Okullardan ikisi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin seçmeli ders olarak verildiği okullardır. Bu okullarda, seçmeli derslerin seçim süreci öğretmen görüşmeleri ve öğrenci anketleri yardımıyla ve seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin işleniş süreci gözlem, öğretmen görüşmeleri ve öğrenci anketleri yardımıyla incelenmiştir. Çalışma için üçüncü okul olarak Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin seçmeli ders olarak açılmadığı bir okul belirlenmiştir. Ders açılma süreci ve seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin açılmamasının sebepleri seçmeli derslerden sorumlu müdür yardımcısı ile yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeyle ayrıntılı incelenmiştir. Durum çalışması gösteriyor ki, seçmeli dersler seçmeli ders mevzuatında planlandığı gibi yürütülmektedir. Fakat BTY seçmeli dersini verecek öğretmen sayısının azlığı, bilişim teknolojileri laboratuvarının olmaması ya da kısıtlı sayıda öğrenci alması gibi nedenler bazı okullarda bu dersin açılmasını engellemekte ya da seçen öğrencilerin tamamının dersi alamamasına sebep olmaktadır. Seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin işlenişi sırasında öğretilen konular ve ders işleme süreçleri açısından iki okul kaynakları arasında farklar bulunmasına rağmen, yaşanan problemler benzerdir. Öğrencilerinin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi hakkındaki farkındalıklarının arttırılması, MEB tarafından ders kitabı ve gerekli materyallerin sağlanması ve bilişim teknolojileri laboratuvar koşullarının iyileştirilmesinin seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin seçilmesi, dersin açılması ve işleniş süreçlerinin verimliliğini etkileyebileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this case study, the implementation of course policy in public lower secondary schools was investigated through the elective course Information Technologies and Software (ITS). The decision making and implementation processes were examined by means of observations, interviews and questionnaires. The policy implementation was examined as a single embedded case study in 18 lower secondary schools in Çankaya district of Ankara. The participants were the administrators (n=18), the teachers who teach the elective ITS course in two of the schools (n=4), and the students who take this course as an elective course (n=171). The data were collected through five different data collection instruments that were developed by the researcher. The first instrument was the school administrator questionnaire that was distributed to 18 schools and was used mainly for gathering contextual information about the number of students that prefer ITS course as an elective, whether ITS course is offered or not, the number of computer science teachers and opinions of school administrators about the elective ITS course. According to contextual information obtained through the school administrator questionnaire, three schools were defined for the case study regarding students who took the elective ITS course, teachers who taught the course, and the number of computer laboratories. In two of the schools, ITS course was taught as elective course while in one of them it was not. In these two schools, elective course decision making processes were investigated through teacher interviews and student questionnaires that included mainly open-ended items. In addition, the implementation of ITS elective course was examined through participant observations, teacher interviews, and student questionnaires. In the third school, the elective course decision making process and the reasons behind not offering ITS as elective course were investigated by the means of a detailed school administrator semi-structured interview. The results of the study show that elective course decision making process was carried out as it is planned in the official policy. On the other hand, the insufficient number of teachers who can teach elective courses, and lack of a computer laboratory in schools prevent offering elective ITS courses. Furthermore, due to limited capacity in the computer laboratory, ITS course was not given to some of the students who even prefer to attend ITS course as an elective. In addition, results also show that while there were differences in two schools in terms of course implementation, the problems that were faced in lessons were similar in two schools. As a result, the embedded case study suggests that an effective elective ITS course policy may depend on increasing students' awareness of elective ITS course, providing necessary materials and course books, and the improvement of computer laboratory facilities.