Erasmus mobility in Turkey: motivations and expectations of higher education students at METU
Türkiye'de Erasmus hareketliliği: ODTÜ öğrencilerinin Erasmus Programı'na katılma etkenleri
  1. Tez No: 481698
  2. Yazar: EREN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, Erasmus Programı'na katılım öncesi aşaması üzerine odaklanmakta ve ODTÜ örneğinde yükseköğretim öğrencilerinin Erasmus Program katılımının belirleyicilerini anlamayı amaçlamaktadır. Programın ülke çapında uygulanması sürecinde programa katılım ve talep yönünden istikrarlı bir artış olmasına rağmen, Erasmus fenomeni Türkiye için özellikle araştırılmamış bir konudur. Bu açıdan bakıldığında, bu çalışma, başvuranların demografik, sosyo-ekonomik ve akademik özelliklerine göre ODTÜ'de Erasmus Programı katılımcısı profilinin bir resmini sunmaya çalışmaktadır. Ayrıca, bu çalışma Erasmus Programı'nı katılımcılarının programa katılma motivasyonlarını ve beklentilerini yansıtmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda ODTÜ'deki 2017 başvuru döneminde, 1107 öğrenciden oluşan başvuru grubuna kapsamlı bir çevrimiçi anket yapılmıştır. Anket, 415 öğrencinin katılımıyla sonuçlanmış ve bunu, programa başvuruları başarılı olan 19 öğrenciyle yapılmış yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler izlemiştir. Araştırma, Türkiye'deki Erasmus olgusunun, hareketlilik kavramından, katılımcıların demografik ve sosyo-ekonomik profillerine kadar geniş kapsamlı tartışmalar yoluyla yorumlanabileceği ve analiz edilebileceğini ortaya koymuştur. Çalışma, ayrıca, Türkiye'nin iç siyasi bağlamının öğrencilerin Erasmus Programı'na katılımları üzerindeki etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the pre-mobility phase of Erasmus Program participation and aims to understand the determinants of Erasmus Program participation of higher education students in the case of METU. Although there has been a steady rise in terms of the demand and participation in the program throughout its implementation in the country, the Erasmus phenomenon is a particularly under-researched subject in Turkey. From this perspective, this study attempts to provide a picture of the Erasmus Program participant profile at METU in terms of demographic, socio-economic and departmental characteristics of the applicants. Moreover, this study also aims to reflect on the interpretation of Erasmus Program by the participants and their motivations and expectations to participate in the program. A comprehensive online survey had been conducted to the applicant cohort of 2017 application period at METU which consisted of 1107 students. The survey resulted with the participation of 415 applicants and it was followed by semi-structured, in-depth interviews with 19 students whose applications to participate in the program had been successful. The research revealed that the Erasmus phenomenon in Turkey is a multi-faceted subject, which can be interpreted and analyzed through wider theoretical discussions on the concepts ranging from mobility and biography to key characteristics of socio-economic status of the participants, their demographic and departmental profiles and personal expectations from the program. The study also revealed the effects of Turkey's domestic political context on students' drive to participate in Erasmus Program.