Hazır giyim (örme) alt sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerde yeşil pazarlama uygulamaları
Green marketi̇ng practi̇ses in apparel (kni̇tti̇ng) sub-sector SME's
  1. Tez No: 481714
  2. Yazar: SERKAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çevre sorunlarının insan hayatını ve tabiatı tehdit eder bir noktaya geldiği günümüz dünyasında toplumların sosyal bilinç seviyesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılması önem arz etmektedir. Özellikle kaynak talebinin üst düzey noktalara vardığı tekstil ve hazır giyim sektöründe, işletmelerdeki yeşil pazarlama uygulamalarına dikkat çekmek istenmiş ve“Hazır giyim (Örme) alt sektöründe faaliyet gösteren Kobi'lerde yeşil pazarlama uygulamaları”üzerine bir araştırma ortaya konmuştur. Hazır giyim örme alt sektöründe ve ilişkide olduğu tüm yan sektörlerde işletmelerin mevcut yeşil pazarlama uygulamaları, bu konudaki bilinçlilik ve samimilik dereceleri anlaşılmaya çalışılmış, üreticilerin bakış açıları incelenmek istenmiştir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde yeşil pazarlama ve konu ile alakadar diğer kavramlar açıklanmış olup, yeşil pazarlama ile ilgili kaynak taraması sonucunda elde edilen tanımlar, çevre ilişkileri okur ile paylaşılmıştır. Üçüncü bölümde işleyiş süreçleri, fayda ve gereklilikleri ve işletmeleri yeşil olmaya iten nedenler ile birlikte işletmelerin bu çalışmalarla elde ettikleri kazanımları gösterilmeye çalışılmış geçmiş dönmelerdeki başarısızlıkların nedenleri araştırılmıştır. Bununla birlikte yeşil pazarlama uygulamalarının Dünya ve Türkiye'deki örnekleri değerlendirilmiştir. Son bölümde ise üreticiler ile derinlemesine mülakat ve perakendeciler (nihai tüketiciye ulaşmadan önceki son satıcı) ile yapılandırılmamış görüşme yöntemleri kullanılarak görüşmeler yapılmış elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde işletmelerin devlet ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının denetimleri, müşteri taleplerinin neticesinde bu tarz uygulamalara yöneldikleri anlaşılmıştır. Bunun haricinde bazı işletmelerin yeşil pazarlama uygulamalarını kültür olarak benimsedikleri ve üründe farklılaşma metodu olarak kullandıkları da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the environmental problems threats human life and nature, it is important to put efforts to increase the level of social consciousness of the societies. We try to draw attention for gren marketing practices on textile production and apparel sector, where resource needing is at a high level. With this reason, a research started up on“”green marketing practices in SME's operating in apparel (knitting) sub-sector " by us. In this thesis statement we try to understood, the sincerity and consciousness levels of the enterprises in apparel knit sub-sector and all related sector companies. It is desirable to emphasize the necessity of green marketing. This study consists on four parts. In the first two chapters, green marketing and other relevant concepts have been explained. The definitions obtained as a result of resource search related to green marketing, environmental relations are shared with readers. In third chepter; operating processes, benefits and necessities, the reasons for building up enterprises with green doctorines tried to shown up to the readers and the reasons of failitures in past times tried to be understood. However, examples of green marketing applications have been evaluated in Turkey and in the world. The last part includes interviews of producers and retailers. With asking open ended questions and using unstructured interview (non-directive interview) methoods given informations evaluated and tried to be analysed. As a result of research, it had been understood that the companies build up green marketing structures with the efforts of state demands, customer directions. Also exept that some of the companies use green marketing practices as a method of differentiation in marketing process.