Türkiye'nin hazır giyim sektörünün 2005-2014 dönemi için rekabet gücünün ölçülmesi
The evaluation of international competitiveness of the period 2005-2014 Turkish ready made garment sector
- Tez No: 427230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, Rekabet gücü kavramı çeşitli yönleri ile incelendikten ve irdelendikten sonra rekabet gücü ölçüm yöntemi olarak Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler yöntemi kullanılarak Türkiye'nin hazır giyim sektöründe sahip olduğu rekabet gücü 2005 – 2014 yılları için hesaplanmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmada, Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) tarafından geliştirilen ve Uluslararası Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (Harmonized System GTİP) sınıflandırma sistemini temel alan Trade Map veritabanından yararlanılarak, Türkiye'nin 2005 - 2014 yılları arasındaki hazır giyim sektörüne ait dış ticaret verileri toplanmıştır. Çalışma GTİP 61 nolu hazır giyim örme ve GTİP 62 nolu dokuma gruplarına ait 4 haneli tüm alt sektörleri için yapılmıştır. Elde edilen veriler ile Türkiye'nin bu sektördeki rekabet gücü analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye'nin hazır giyim sektöründe genel olarak rekabet gücünün yüksek olduğu ancak örme ve dokuma sektörüne ait eldiven, mensucattan yapılmış giyim eşyası ve aksesuarları alt sektöründe ve dokuma sektörüne ait erkek dış giyim, kravat, papyon ve giyim eşyası tamamlayıcı aksesuarları alt sektörlerinde rekabet gücü olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the competitive power as a concept by various aspect and the international competitiveness of Turkish ready made garment sector via using Revealed Comparative Advantages (RCA) method. In this study with the benefit of Trademap which was devoloped by International Trade Center (ITC) foreign statistics of Turkish ready made garment sector were collected among the period 2005 – 2014. Collected data were calculated for all years with RCA both for GTIP 61 knitted or crocheted and GTIP 62 wowen sector and their sub-sectors. The competitiveness of Turkish ready made garment sector has been tried to be analyzed with the data obtained. According to the study, the competitiveness of Turkish ready made garment sector is high in general framework. However it has been concluded that Turkey has not got the competitive advantage in gloves and garment made up of knitted or crochetd and also in ties, bow ties, cravats, garment made up of fabric and clothing accesories, gloves, men's overcoat not knitted or crochetd.