Muhasebe denetiminde iç kontrol sisteminin etkisi ve İstanbul ilinde alan araştırması
The effect of internal control system in accounting audit and field research in İstanbul
- Tez No: 966206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL BAYRAKTAROĞLU GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, işletmelerde uygulanan iç kontrol sistemlerinin muhasebe denetiminin etkinliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışma, karma araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, nicel ve nitel veri toplama teknikleri bir arada kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda 82 katılımcıya anket uygulanmıştır. Nicel bulgular, iç kontrol uygulamaları ile iç denetim etkinliği arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda kasa işlemlerine, stok yönetimine ve alacak yönetimine yönelik iç kontrol uygulamalarının iç denetim etkinliğini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, fark testleri sonucunda mesleki deneyim süresi arttıkça iç kontrol ve iç denetim puanlarının da yükseldiği, işletme yapısı açısından ise anonim şirketlerin limited şirketlere göre daha yüksek iç kontrol ve iç denetim değerlerine sahip olduğu belirlenmiştir. Görev pozisyonuna göre ise iç kontrol ve iç denetim algısında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise altı katılımcı ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Nitel bulgular, iç kontrol uygulamalarının işletmelerde hata ve hilelerin önlenmesinde, varlıkların korunmasında ve iç denetim süreçlerinin etkinliğinde kritik role sahip olduğunu göstermektedir. Mülakat sonuçları, mesleki deneyim arttıkça iç kontrol ve iç denetim uygulamalarına verilen önemin arttığını, mesleki unvanların ve yönetim kademesinin iç kontrol algısını şekillendirdiğini ve işletmelerin hukuki yapısının (anonim şirket, limited şirket, aile şirketi) iç kontrol yaklaşımlarında farklılıklara neden olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, işletmelerin iç kontrol sistemlerini geliştirmelerine ve denetim süreçlerini iyileştirmelerine katkı sağlayacak öneriler sunmaktadır. Etkin bir iç kontrol sistemi, muhasebe denetiminin kalitesini artırmakta, işletme kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlamakta ve finansal raporların güvenilirliğini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of internal control systems implemented in businesses on the effectiveness of accounting audits. The study was conducted using a mixed research method, combining both quantitative and qualitative data collection techniques. In the quantitative dimension of the research, a survey was administered to 82 participants. Quantitative findings indicate a positive and significant relationship between internal control practices and internal audit effectiveness. Correlation and regression analyses revealed that internal control practices related to cash operations, inventory management, and receivables management positively affect internal audit effectiveness. Additionally, difference tests showed that as professional experience increases, internal control and internal audit scores also increase, and in terms of business structure, joint-stock companies have higher internal control and internal audit values compared to limited liability companies. No significant difference was found in the perception of internal control and internal audit based on job position. In the qualitative dimension of the research, in-depth interviews were conducted with six participants. Qualitative findings demonstrate that internal control practices play a critical role in preventing errors and fraud in businesses, protecting assets, and enhancing the effectiveness of internal audit processes. Interview results revealed that as professional experience increases, the importance given to internal control and internal audit practices also increases, professional titles and management levels shape the perception of internal control, and the legal structure of businesses (joint-stock company, limited liability company, family business) causes differences in internal control approaches. The study offers recommendations that will contribute to businesses improving their internal control systems and audit processes. An effective internal control system enhances the quality of accounting audits, ensures more efficient use of business resources, and strengthens the reliability of financial reports.