Sınıf öğretmeni yetiştirme programında müzik eğitimi yeterliklerinin belirlenmesi ve sınıf öğretmeni adaylarının yeterliklerinin değerlendirilmesi
Determining the musical competencies of classroom teacher training programe and the evaluation of musical competencies of classroom teacher candidates.
  1. Tez No: 481739
  2. Yazar: ŞEHNAZ SUNGURTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni yetiştirme programında yer alan“Müzik”ve“Müzik Öğretimi”derslerinde sınıf öğretmeni adaylarının kazanması gereken müzik eğitimi yeterliklerini, öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda saptamak ve sınıf öğretmeni adaylarının yeterlikleri önemli bulma ve kazanma durumlarına ilişkin görüşlerine yer vermektir. Ayrıca bu araştırmada öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda MEB sınıf öğretmeni özel alan yeterliklerinden“Sanat ve Estetik”yeterlik alanı, müzik eğitimi yeterlikleri açısından değerlendirilmiştir. Betimsel tarama modeli yaklaşımı niteliğindeki araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'deki devlet üniversitelerin eğitim fakültelerinin sınıf öğretmeni yetiştirme programında öğrenim gören üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Sınıf öğretmeni yetiştirme programında yer alan“Müzik”ve“Müzik Öğretimi”derslerinde sınıf öğretmeni adaylarının yeterliklerini uzman görüşlerine göre belirlemek ve uzmanlar arasında bir uzlaşmanın olup olmadığını ortaya koymak için Delphi tekniğinden yararlanılmıştır. Üç aşamalı Delphi uygulamalarının sonunda“Müzik”dersi için beceri düzeyinde olan“Çevresindeki sanatsal etkinlikleri, iv yayınları takip edebilme”ve“Basit besteleme çalışmaları yapabilme”yeterlik maddelerine katılma yönünde bir uzlaşıya varılamadığı belirlenmiştir. Delphi uygulamalarının sonunda sınıf öğretmeni adaylarına uygulanmak üzere yeterlik maddelerinden oluşan beşli derecelemeli likert tipi bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçme aracı 1066 sınıf öğretmeni adayına uygulanmıştır. Araştırma bulgularına dayalı olarak“Müzik”ve“Müzik Öğretimi”dersindeki yeterlikleri önemli bulma ve yeterlikleri kazanma durumuna ilişkin genel ortalama puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç öğretmen adaylarının yeterlikleri önemli bulduğunu, ancak yeterlikleri kazanıma yeterince dönüştüremediklerini göstermektedir. Araştırmada öğretim elemanları MEB sınıf öğretmeni özel alan yeterliklerinden“Sanat ve Estetik”yeterlik alanına ait performans göstergelerinin, müzik eğitimi yeterlikleri açısından uygun olduğu yönünde görüş bildirmiştir. Ancak uzun yıllar Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalında çalışan öğretim elemanlarının daha eleştirel yaklaştıkları ve performans göstergelerinin müzik eğitimi yeterliklerini birebir karşılamadığı yönünde düşündükleri belirlenmiştir. Araştırmada“Sanat ve Estetik”yeterlik alanının müzik eğitimi yeterliklerini daha ayrıntılı kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi ve sınıf öğretmeni adaylarının müzik eğitimi alanında yeterliklerinin geliştirilmesi konusunda bazı önerilere yer verilmiştir. Ayrıca sınıf öğretmeninin müzik eğitimi yeterliklerini kapsayan bir yeterlikler taslağı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the music education competencies that classroom teacher candidates need to gain during the courses called“Music”and“Teaching Music”courses at the classroom teacher training program in accordance with the opinions of the teaching staff and examine the views of classroom candidates about finding the competencies important and achieving them. Besides, the other aim of this research is to study the“Art and Aesthetics”competencies which are one of the classroom teacher special field competencies prepared by the Ministry of National Education, based on music education competencies. The subjects of the research consisted of 1066 students in third and fourth year studying at Primary Education Departments in different universities in Turkey. To determine the musical competencies of classroom teacher candidates and achieve a consensus about the competencies among teaching staff, a Delphi study was conducted in three rounds. The findings indicate that there has not been reached a consensus on the competencies;“following the art activities and publications”and“making basic compositions”which are on the skill level of the“Music”course. A Likert-type measurement instrument consisting musical competencies items was developed in the end of the three Delphi rounds and applied to 1066 third and fourth year classroom teacher candidates. Based on the research findings, there is a significant difference between mean scores of finding competencies important and achieving competencies of the“Music”and“Teaching Music”courses. This result vi shows that teacher candidates consider the competencies as important, but they could not achieve them sufficiently. In this research lecturers teaching music at the Primary Education Department were asked to give their opinion about whether the performance indicators concerning the proficiency field“Art and Aesthetics”were appropriate or not in terms of music competencies as well. Most of the lecturers stated that performance indicators are appropriate in terms of music competencies. However, it seems that lecturers working for a long time in the department approached more critically and they believed that performance indicators do not efficaciously fulfill music competencies. In the end of this research some suggestions were given about developing the music education competencies of classroom teacher candidates and reorganizing the“Art and Aesthetics”competencies in terms of music education. Also a draft version of music education competencies for classroom teachers was developed.