Yalvaç Ural'ın çocuk yapıtlarının evrensel değerler açısından incelenmesi
Universal values in children's written text of Yalvaç Ural
- Tez No: 481772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE ERDEM HARBELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu araştırmada, Türk çocuk edebiyatı yazarlarından Yalvaç Ural'ın çocuk yapıtları incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, Türk çocuk edebiyatının öncü isimlerinden olan Yalvaç Ural'ın çocuk edebiyatı yapıtlarından şiir, öykü, şiir-öykü ve fabllarındaki evrensel değerlerin incelenmesidir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada, doküman analizi modeli kullanılmıştır. Yazarın çocuklar için kaleme aldığı tüm eserleri araştırmanın kapsamını oluşturur. Araştırmaya yazarın çocuk yazını hakkındaki düşüncelerini belirlemek amacıyla yazarla görüşme de gerçekleştirilmiştir. Bu aşamadan sonra elde edilen veriler, içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a valuable author in children's literature in Turkey, Yalvaç Ural is studied. In this study, the aim is to modifyYalvaç Ural's children written text. These are his poetries, novels, poetries-novels and fables. These written texts are examined in regard of universal values. In this study, qualitative research techniques are used and descriptive method is selected. The study is also focused on document analysis model. An interview is conducted with Yalvaç Ural to modify his thoughts about children's texts.After these stages, the collected datas are analysed in regard of content analysis method.The selected texts are read from the beginning to the end; the finding values are bounted by using scan model.