Baş ve boyun kanseri nedeni ile ameliyat olan hastalarda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası beden imajı, benlik saygısı, depresyon durumları ile bakımda hemşirelerin karşılaştıkları güçlüklerin araştırılması
Investigation of bady image, self-esteem and depression before and after the surgery in patients operated on because of head and neck cancer and the difficulties nurses face in these patients care
- Tez No: 48179
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
78 ÖZET Bu çalışma, baş ve boyun kanserli hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası beden imajı doyum düzeyi, benlik saygısı ve depresyon durumları ile bakımda hemşirelerin karşılaştıkları güçlükleri saptamak amacı ile yapılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket, Vücut Algısı Ölçe ği, Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri, Beck Depresyon Ölçeği ile kon trol listesi plastik ve rekonstrüktif cerrahi kliniklerinde yatan 38 hasta ve bakım veren 15 hemşireye uygulanarak veriler toplanmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak yüzdeleme, tek yönlü varyans anali zi, t testi ve korelasyon yöntemleri ile bilgisayarda SPSS paket programın da değerlendirilmiş ve literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır. Sonuçta baş ve boyun kanseri nedeni ile cerrahi tedavi uygula nan hastalarda ameliyat sonrası beden imajı doyum düzeyi ile benlik saygı sı durumlarında azalma ve depresyon görüldüğü, bu hastaların biyopsiko- sosyal yönden kapsamlı bakıma gereksinimleri olduğu ve hemşirelerin bakımda bazı güçlüklerle karşılaştıkları, bunlarla başa çıkmada eğitim gereksinimi duydukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY This study was performed in patients with head and neck cancers in order to determine their self-esteem and depression states and their satisfaction with their body images preoperatively and postoperatively and to find out the difficulties which nurses faces in these patients' care. The data which would be applied to patients hospitalized in plastic and reconstructive surgery clinics and to 15 nurses giving care to these patients were collected by a questionnaire prepared by the investigator, byBody Cathexis Scale, by Coopersmith Self Esteem Inventory, and by Beck Depression Scale. Statistically, the results were evaluated in computer by means of SPSS program, and percentage, one way variance analysis, t-test and correlation methods were used. These results were discussed in the light of the literature. As a result, it was found that there was depression and a decrease in body image satisfaction level and self esteem, postoperatively, in patients who were operated on for head and neck cancers, that these patients needed considerable biopsychosocial care, that nurses face some problems in management of these patients and that nurses needed training in order to cope with these problems..