Üçüncü basamak referans merkezinde larinks kanserli hastaların epidemiyolojik ve demografik parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of epidemiologic and demographic parameters of laryngeal cancer patients in A tertiary referral center
- Tez No: 669598
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç Larinks, yapısal ve fonksiyonel özellikleri nedeniyle oldukça önemli bir organdır. Larinks kanseri Türkiye'de en sık görülen baş boyun kanseridir. Bu çalışmamızda kliniğimizde larinks kanseri nedeniyle tedavi edilmiş hastaların demografik ve epidemiyolojik özelliklerini belirlemeyi, tedavi sonuçlarımızı değerlendirmeyi ve prognoza etki eden faktörleri literatür ışığında sunmayı amaçladık. Gereç-Yöntem Kliniğimizde Ocak 2008 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılmış tüm direkt laringoskopilere ait ameliyat ve patoloji raporları retrospektif olarak incelendi. Tanısal amaçlı biyopsi yapılan larinks karsinoma in situ (Cis) ve larinks skuamöz hücreli karsinom (LSCC) nedeniyle tanı koyulan ve tedavi süreçleri kliniğimizde yürütülen hastalar çalışmaya dahil edildi. Erken evre tümörlerde endolaringeal lazer cerrahisi (ELC), radyoterapi (RT) ve açık parsiyel cerrahi (APC) seçenekleri kullanıldı. İleri evre tümörlerde ise total larenjektomi (TL) veya kemoradyoterapi (KRT) seçeneği kullanıldı. Hastalar tedavi bitiminde muayene ve görüntüleme yöntemleri ile periyodik olarak değerlendirildi. Demografik veriler (yaş, cinsiyet, sigara, alkol öyküsü, komorbid hastalık), tümöre ait klinik özellikler (evre, lokalizasyon, histopatolojik tip, AK tutulumu) ve tedavi tipi (ELC, RT, APC, TL ve KRT) paramatreleri için genel sağkalım (OS), hastalık spesifik sağkalım (DSS), hastalıksız sağkalım (DFS) ve lökorejyonel nükssüz sağkalım (LRFS) oranları hesaplandı ve tüm parametreler nüks ile ilişkisi açısından değerlendirildi. Bulgular Yaş ortalaması 60,1±9,8 olan toplam 573 hasta çalışmaya dahil edildi. (Erkeklerde 60,1±9,7, kadınlarda 60,3±11,6). Olguların 540'ını (%94,2) erkek hastalar oluşturmaktaydı. Sigara kullanım öyküsü olguların 537'sinde (%93,7) vardı ve ortalama tüketim miktarı 41,5 paket yıl (PY) olarak hesaplandı. Alkol tüketimi öyküsü olguların 83'ünde (%14,5) mevcuttu. Olguların 230'unun (%40,1) en az bir komorbid hastalığı bulunmaktaydı. Erken evre olgular 321 hasta ile tüm hastaların %56'sını oluşturuyordu. Tümör en sık görüldüğü larinks alt bölgesi 400 olgunun (%69,8) görüldüğü glottis idi. Tüm olguların %43,1'inde ve 284 erken evre glottik olgunun 112'sinde (%39,4) anterior komissür (AK) tutulumu saptandı. En sık kullanılan tedavi yöntemi 182 olgu (%31,8) ile ELC idi. Beş yıllık OS oranı %65,7 ve DSS oranı %79,9 olarak saptandı. Erken evre glottik SCC'de AK tutulumunun DSS, LRFS ve DFS oranlarını istatistiksel anlamlı olarak düşürdüğü belirlendi. En az bir komorbid hastalığa sahip olmanın OS'yi istatistiksel anlamlı olarak düşürdüğü saptandı. Sigara kullanımı 30 PY üzerinde olan hastalarda OS'nin istatistiksel anlamlı olarak azaldığı belirlendi. Sonuç Altmış beş yaş üzeri olgular, 30 PY üzeri sigara kullanım öyküsü, komorbid hastalık varlığı, ileri evre tümörler, supraglottik lokalizasyon ve klinik lenf nodu metastaz varlığı OS'yi istatistiksel anlamlı olarak azaltmaktadır. Erken evre glottik tümörlerde AK tutulumu rekürrens görülmesini istatistiksel anlamlı olarak artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim Larynx is a crucial organ due to its structural and functional properties. Laryngeal cancer is the most common head and neck cancer in Turkey. The aim of this study was to determine the demographic and epidemiological characteristics of patients treated with larynx cancer in our clinic, to evaluate the results of our treatment, and to present the prognosis factors in the light of the literature. Material and Method Surgery and pathology reports of all direct laryngoscopy procedures performed in our clinic between January 2008 and May 2019 were analyzed retrospectively. Patients who were diagnosed with laryngeal carcinoma-in-situ (Cis) and laryngeal squamous cell carcinoma of the larynx (LSCC) following biopsy were included in the study. Endolaryngeal laser surgery (ELC), radiotherapy (RT) and open partial laryngeal surgery (OPLS) were used in early-stage cancer. Total laryngectomy (TL) or chemoradiotherapy (CRT) options were used for advanced stage cancer. At the end of the treatment, patients were evaluated by examination and imaging. The overall survival rate (OS), disease-specific survival rate (DSS), disease-free survival rate (DFS), and leukoregional relapse-free survival (LRFS) rate were calculated according to demographic data (age, gender, smoking, history of alcohol, comorbid disease), clinical features of tumor (stage, localization, histopathological type, anterior commissure (AC) involvement) and treatment-type (ELC, RT, OPLS, TL and CRT), parameters and all parameters were evaluated in terms of their recurrence. Results A total of 573 patients with a mean age of 60.1 ± 9.8 years were included in the study (60.1 ± 9.7 in men, 60.3 ± 11.6 in women). Of the patients, 540 (94.2%) were male; 537 (93.7%) were smoking and the average smoking was calculated as 41.5 pack years (PY). Alcohol consumption history was present in 83 (14.5%) of the cases. 230 (40.1%) of the cases had at least one comorbid disease. Of the patients, 321 patients (56%) were at early-stage. The tumor was most commonly located at the glottis, and 400 (69.8%) patients had glottic cancer. AC involvement was detected in 43.1% of all patients and in 112 (39.4%) of 284 early-stage glottic patients. The most commonly used treatment method was ELC with 182 cases (31.8%). The five-year OS rate was 65.7% and the DSS rate was 79.9%. It was determined that the involvement of AC in early-stage glottic SCC decreased DSS, LRFS and DFS rates statistically. It was found that having at least one comorbid disease decreased OS significantly. It was determined that OS decreased statistically in patients with smoking above 30 PY. Conclusion Age over sixty-five, smoking history for more than 30 PY, presence of comorbid disease, advanced stage tumors, supraglottic localization and clinical lymph node metastasis significantly reduce OS rate. AC involvement in early-stage glottic tumors significantly increases recurrence.