Yetim çocuklara uygulanan sosyal ve ekonomik destek bağlamında 'Bayrampaşa Hami-Yet Projesi örneği'
Bayrampaşa Hamiyet Project' is an example of the context of social and economical support for an orphan children
- Tez No: 481794
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsan ömrünün ilk evresi çocukluk dönemi olarak kabul edilir. Bu dönem sadece çocuğun değil aynı zamanda bir toplumun da hayatının şekillenip geleceğe dair şifrelerin kurgulandığı önemli bir zaman dilimi olmaktadır. Her çocuk güvenli bir aile içerisinde psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılandığı bir hayatı yaşama hakkına sahiptir. Çocuk için beklenmeyen kayıpların olduğu durumlarda ise bu durumun oluşturduğu dezavantajları en aza indirmek hem sosyal çevrenin hem de kamu kurumlarının üzerine düşen bir görev olarak görülmektedir. Tezin amacı; anne veya babasını kaybeden çocukların yaşadıkları psikolojik ve sosyal problemlerin çözümünde yer alan aktörlerin geçmişten günümüze uzanan bakış açısı ve konumlanışlarını belirlemek ve günümüzde farklılaşan sosyal yardım ve sosyal destek konusunu uygulanmış bir örnek üzerinden çok yönlü olarak incelemektir. Bu amaçtan hareketle konuyla ilgili kavramlar ve tarihsel arka plana yer verilerek ardından konuyla ilgili sosyal politikalar bağlamında oluşan sosyal yardımlaşma ve sosyal destek konularının günümüzde algılanış ve uygulanış şekillerine yer verilmiştir. Bu çalışmada toplum temelli çalışmaların yapısı gereği herhangi bir sosyal problemin çözümünde konunun tüm tarafları tarafından ihtiyaca ve insani değerlere göre planlanmış alternatif uygulamalara örnek teşkil edeceğini düşündüğümüz“Hamiyet Projesi”incelenerek değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first period of human life is considered childhood. This period is an important time frame not only for the child, but also for a society in which the passwords for the life of the future will be fictionalised. Every child has the right to live a life in a safe family that meets their psychological and social needs. When unexpected losses for the child happen, it seems as the duty to minimize the disadvantages of this situation for both social environment and governmental institutions. The aim of the thesis; Determining the positioning and the point of view of the actors from past to present who are participated in solving the psychological and social problems of children who lost either their mother or father, this thesis also examines today's divergent social assistance and social support in a multifaceted way through an applied example. From this point of view, the concepts related to the subject and the historical background are given. After that todays social assistance and social support are taken into consideration in the context of social policies. In this study,“Hamiyet Project”which we thought as an example of alternative practices planned by all parties involved in the solution of any social problem, in accordance with the structure of community based work, according to the needs and human values are examined and evaluated