Tahkiku Mahtuti: Manihu'l-ğınâ ve Müzilu'l-anâ an Kitabi'l-binâ Ahmed bin Muhammed bin Abdilaziz el-Endülüsi
The investigation of the manuscript : 'Manihul Gina wa Muzilul Ana An Kitabil Bina
  1. Tez No: 481793
  2. Yazar: MOHAMAD ALKHATIB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FEDAİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tez, Hicri 1038 yılında vefat eden İbn Abdülaziz el-Endelüsi el-Hanefi olarak bilinen Ahmed bin Muhammed'e ait Mânihu'l-Ğınâ ve Müzîlû'l-A'nâ an Kitâbi'l-Binâ isimli yazma eserin tahkikini ihtiva etmektedir. Bu yazma eser, Arapça'ya yeni başlayanların Sarf ilminde okuyup ezberledikleri Binau'-Ef'âl isimli eserin en ünlü şerhidir. Arap dilinde sarf ilmiyle ilgili bu yazma eseri seçme sebebim; Arap dilinin İslami İlimler için bir vesile olmasındandır. Arapça ilminin rukünlarından biri de Sarf ilmidir. Zira bu ilim sayesinde fiiller türetilebilir. Ayrıca ilimlerin anası sarf, babası da nahiv ilmidir denilmiştir. Bu şerh pek çok faydaları ihtiva eden zengin bir şerhtir. Bu şerh Hicri onbirinci asırda yaşamış bir alimin telifidir. Müellif gerek selef gerekse halef alimlerin kaleme aldıkları sarf ve nahiv kitaplarına muttali olmuş ve bu eserlerden pek çok faydalı bilgiyi aktarmıştır. Şerh ne uzun ne de kısa vasat bir halde açıklayıcı ve anlamayı kolaylaştırıcı olmasından dolayı büyük bir kıymeti ve önemi haizdir. Çalışmamızda, yazma eser tahkikinde gözetilen akademik edisyon-kritik kurallarına uygunluğu hedefledik. Tahkikli metnin aslına uygun bir biçimde lafız ve mana olarak müellif nüshasına sadık olarak en sahih bir şekilde gün yüzüne çıkartılmasına gayret ettik.
Özet (Çeviri)
This thesis approaches the investigation of the manuscript Manihul Gina wa Muzilul Ana(Richness Granting and Tiredness Removing from the book of Bina) written by :Ahmad son of Muhammad known for son of Abdulaziz the Andalusian the Hanafi died in 1038 H, this manuscript is the most famous explanation of the book titled : BINAUL AFAAL which is in turn a well known summery in the science of SARF (conjugation) for beginners to memorize. I have chosen this manuscript in Arabic in the science of SARF because Arabic is the means of understanding the Islamic legislative sciences, and one of pillars of Arabic is the conjugation by which the few verbs become many, in addition that conjugation is the mother of sciences while grammar, their father. Written by a scholar from the eleventh hijri century who read a lot of old books and new ones about grammar and conjugation, this explanation is considered to be rich and extremely useful. He transmitted a lot of information from those scholars therefor his explanation came to be rich and valuable concerning clarification and facilitation. It is neither short nor extensive. This investigation aims at presenting the manuscript investigated according to the scientific method in investigating the manuscripts. I did my best to present the investigated text rightly and making it agreeable to its reality in publication as its writer put it in form and content.