Türkiyenin ekonomik büyüme ve dış ticaret ilişkisi üzerine bir inceleme
An enquiry on Turkey's relationship between foreign trade and economic growth
  1. Tez No: 481795
  2. Yazar: ÜMİT CAN TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA RABİA AKTAŞ ŞENKARDEŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ekonomik büyüme her ülkenin temel makroekonomik hedeflerinden biridir. Ekonomik büyümenin göstergesi olan GSYH ve onun unsurlarının ekonomik büyümeye olan katkıları her dönem araştırmacıların ilgi odağı olmuştur. Bu araştırmada dış ticaretin ekonomik büyümeye katkısı araştırılmıştır. Çalışmamızın ilk iki bölümünde dış ticaret ve ekonomik büyüme teorileri incelenmiştir. Daha sonra 1998-2015 yılları arasında Türkiye'nin dış ticaret yapısı ortaya konmuştur. Son bölümde ise ampirik analiz yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin dış ticareti ile ekonomik büyümesi arasında bir nedensellik ilişkisinin olup olmadığını, ilişkinin varlığı durumunda ise ilişkinin yönünü tespit etmektir. Kullanılan yöntem Grenger Nedensellik Testi, araç ise E-views paket programdır. Çalışmann verileri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından elde edilmiştir. Ampirik analizde incelenen dönem 1998-2015 yıllarını kapsamaktadır. Modelde GSYH bağımlı değişken, ithalat ve ihracat bağımsız değişkendir. Ampirik analiz sonucuna göre ithalat ve GSYH arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is one of the main macroeconomics targets of every country. GDP, which is a sign of economic growth and contributions of its elements to growth has been the focus of researchers in every turn. In this research, the contribution of international trade to economic growth has been investigated. İn the first two parts of this study, international trade and economics growth teories have been researched. Subsequently the international trade structure of Turkey between 1998-2015 has been put forward. In the last section, empirical analysis is located. The aim of this study is to detect if there is a causality relation between international trade and economic growth, and if there is a relation, to explain the direction of the relationship. The methof of the ampirical alaysis is Granger Causility Test and the tool is E-views programme. The datas of the study have been obtained from the Central Bank of Turkey. The period which was researched consists the years between 1998-2015. In the model, GDP has been used as dependent variable and both export and import have been used as independent variables. According the test result the existence two way causality between GDP and import has been observed.