Obsesif-kompulsif bozukluğunun nöropsikolojik değerlendirilmesi
- Tez No: 48182
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
59 Obsesif-kompulsif bozukluk öteden beri beyin hasarları ile birlikte görülmesi, farmakolojik ve cerrahi tedavilere yanıtlılığı ile dikkati çekmektedir. Gerek görüntüleme gerekse de nöropsikolojik değerlendirme çalışamlannda özellikle prefrontal korteks ve bazal ganglionlar seviyesinde bir bozukluk olduğu ileri sürülmektedir. Bu araştırmada Nisan 1995- Şubat 1996 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD. polikliniğine başvuran ve DSM-IV tanı ölçütlerine göre obsesif-kompulsif bozukluk tanısı alanlar incelendi. Kontrol grubu, yaş, eğitimö, IQ ve el tercihi açısından eşlendi. Olgulara ayrıntılı frontal işlevleri değerlendiren bir nöropsikolojik batarya uygulandı. Sonuç olarak OKB 'nin bir frontal set değiştirme güçlüğü ve prosedürel bellekte bozulma ile karakterize olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY: The dramatic responsiveness of obsessive-compulsive disorder to pharmacological and psychosurgical treatment and its relation to several organic brain damage entities is a peculiar data. Both the neuropsychological and imaging studies show that the underlying disorder is localized at the prefrontal cortex and the basal ganglia. Patients presenting to the Istanbul University Department of Psychiatry outpatient service who has been diagnosed to have OCD according to the DSM-IV criteria were included in the study during the period of April 1995- February 1996. A control group of age, sex,education, IQ and hand preference matched was chosen. A detailed neuropsychological test set was utilized. Our results show that OCD is characterized by a frontal set-shift and maintanance deficit and implicit memory disorder.