Çocuk ve ergenlerde obsesif-kompulsif bozukluğun nöropsikolojik değerlendirilmesi
- Tez No: 165777
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Günümüzde OKB'nin etyolojisi ve seyrinde nörobiyolojik özelliklerin çok önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Görüntüleme ve nörosikolojik değerlendirme çalışmaları bazal gangliyonlar ve prefrontal korteks seviyesinde bir bozukluk olduğunu ileri sürmektedir. Bu çalışmada Temmuz 2003-Nisan 2004 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve DSM-IV tam ölçütlerine göre obsesif- kompulsif bozukluk tanısı alan çocuk ve ergenler incelendi. Kontrol grubu, yaş,IQ ve el tercihi açısından eşlendi. Olgulara ayrıntılı frontal işlevleri değerlendiren bir nöropsikolojik batarya uygulandı. Sonuç olarak OKB Ti çocukların hastalıklarının erken döneminde klinik olarak anlamlı kognitif defîsitler göstermedikleri bulunmuştur. Kognitif fonksiyonlardaki bozukluklar muhtemelen frontal lobun maturasyonuyla paralel olarak zaman içinde belirginlik kazanmaktadır. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY Current approaches to obsessive-compulsive disorder suggest that neurobiological abnormalities play a crucial role in the etiology and course of OCD. Both the neuropsychological and imaging studies show that the underlying disorder is localized at the prefrontal cortex and basal ganglia. Patients presenting to the Istanbul University Department of Child and Adolescent Psychiatry outpatient service who has been diagnosed to have OCD according to the DSM-IV criteria were included in the study during the period of July 2003- April 2004. A control group of age, sex, IQ and hand preference matched was chosen. A detailed neuropsychological test set was utilized. Our results suggest that children with OCD do not exhibit clinically significant cognitive deficits early in the illness. Cognitive deficits emerge during the course of development in a manner that parallels normal maturation of prefrontal systems. 69