Kadın tüketicilerin kozmetik ürünlere yönelik akılcı, hazcı, plansız ve içgüdüsel satın alma davranışları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investi̇gati̇on of the realati̇on between women consumers reasonable, hedoni̇c, impulsive and compulsive behavior while buying cosmeti̇c products
- Tez No: 481820
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda, kişisel bakım ve kozmetik tüketimi ve üretimi bütün dünya genelinde artmıştır. Özellikle kadınlar daha genç görünebilmek için kozmetik ürünlere ihtiyaç duymaktadırlar. Öte yandan kadınlar kendilerini ödüllendirmek ve iyi hissetmek için de kozmetik ürünleri satın almaktadırlar. Bu çalışmada, kadın tüketicilerin kozmetik ürünleri satın alırken gösterdikleri, akılcı, hazcı, içgüdüsel ve plansız satın alma davranışları arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için, Mersin il merkezinden kolayda örnekleme yoluyla seçilen 420 kadın tüketiciye yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak anket formu doldurtulmuştur. Ayrıca, cevaplayıcıların yaş, çalışma durumu, eğitim ve gelir düzeylerine göre plansız, hazcı ve içgüdüsel satın alımlarının farklılıkları ANOVA testi yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, çalışan kadınların çalışmayan kadınlara göre daha yüksek düzeyde hazcı davranış sergiledikleri, hazcı davranış ile içgüdüsel ve plansız davranış arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada kozmetik ürün satın alan tüketicilerin gelir düzeylerindeki farklılıkların plansız, içgüdüsel ve hazcı güdüler açısından istatiksel olarak anlamlı bir farkının olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, production and consumption of personal care and cosmetic products are increased all over the world. Especially women are seeking to look younger and they need cosmetic products in order to realize this idea. Also, women buy cosmetic products for rewarding and flattering. In this research, the relationship between women consumers reasonable, hedonic, impulsive and compulsive buying preferences of cosmetic products are investigated. In order to realize this purpose, a sample population of 420 women is selected from city of Mersin via convenient sampling. In the survey questionares are fullfilled by face-to-face interviews. Also, group differences are analyzed by age, work status, education and income by ANOVA. As a result of the study, working women exhibit higer level of hedonic behaviour than non-working women. Hedonic impulsive and compulsive cosmetic products buying behaviours of women are statistically related with each other. Also, there is no statistical difference between differnt income level of consumers buying cosmetic products with impulsive, compulsive and hedonic motives.