Kant etiğinde duyguculuk eleştirisi
Criticism of emotivism in Kant ethics
- Tez No: 481827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ MESUT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
'İnsan nedir?' sorusuna verilen yanıtlar ahlak tartışmalarının gideceği yönü de belirler. İnsanın eyleyen ve eylediğini bilen bir varlık olmasının kaynaklık ettiği bilişsel yönünün yanında bazı durumlarda bilişsel yönünün eşlik ettiği ancak çoğu zaman bilişselliğinin dışında tuttuğumuz duyusal yönünün de var olduğu yadsınamaz bir gerçektir. İnsanın pek çok durumdaki eyleyişine eşlik eden duygular, nereden bakıldıklarına bağlı olarak kimi zaman olumlanmış kimi zaman ise olumsuzluk atfedilmiştir. Ancak her iki durumda da ortak olan bir şey vardır ki o da insan eyleyişleri üzerinde bir etkiye sahip olduklarıdır. Duygular ve eylemler arasındaki bağlantı etik tarihinde önemli bir problem olarak görülmüştür ve birçok açıdan bu bağın insanların ahlaksal eylemleri söz konusu olduğunda ne derece etkili olduğu ve duyguların eylemlerimiz üzerindeki yönlendiriciliği sorun edinilmiştir. İnsan doğası akla dayandırılır ve duygular akıldan sonra gelir denirse Kant'ın izinde duygular akıldan önce gelir ve aklı belirler dolayısıyla insan doğasını belirleyen şey duygulardır denirse de duygucuların izinde gitmiş oluruz. Bu soruyu cevaplayabilmek günümüz etik tartışmalarını anlayabilmemiz açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The responses to the question that is“What is human?”, also determine the direction of moral debates. Besides the cognitive side is derived from the fact that human has ability operate something and aware of this capability, in some cases accompanied by cognitive side but he/she's sensual side is also existence that the most of time we have kept out of cognition is an undeniable truth. Emotions mostly accompany with an operations of human in many situations, depending on where they are looked at sometimes affirmed sometimes have been attributed as negative. However there is common something in both cases, that is human has an influence on he/she's activities. The connection between emotions and actions is seen as an important problem in the ethical history and in many respects it has been discussed this connection to what extent be effective the matter of human's moral activity and emotions direct our actions. We have gone on Kant's footsteps If told that human nature is based on reason and emotions comes after reason, or on the footsteps of sensualism If told that emotions comes before reason and they determinate reason. Be able to answer this question is important that we can understand the contemporary ethical debates.