İlk Çağ'da karma anayasa
Mixed constitution in antiquity
- Tez No: 969337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ARSLAN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada siyasal istikrar ve dengeyi sağlama amacı güden karma anayasa modelinin Antik Yunan ve Roma örnekleri kamu hukuku perspektifiyle incelenmektedir. Monarşi, aristokrasi ve demokrasiyi birleştiren karma anayasa modelinin, anayasal kurumlar ve toplumsal yapıları ekseninde tarihsel gelişimi ve teorik temelleri ele alınmıştır. İlk bölümde, Antik Yunan'daki karma anayasa örnekleri, Girit'te bulunan polis devletlerinden elde edilen bulgular, Sparta'nın Lykurgos reformlarıyla şekillenen anayasal yapı ve Atina'daki Solon ve Kleisthenes reformları üzerinden incelenmiştir. İkinci bölümde, Roma'nın Krallık, Cumhuriyet ve Principatus dönemlerindeki siyasal yapı ve kurumlar tarihsel bir perspektifle irdelenmiştir. Cumhuriyet döneminde Polybios'un teorisiyle ilişkilendirilen Roma modeli, monarşik, aristokratik ve demokratik unsurların dengeli bir şekilde birleştiği karma anayasanın klasik örneği olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, İsokrates, Platon ve Aristoteles gibi İlk Çağ düşünürlerinin karma anayasa hususu üzerine düşünceleri ele alınmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada, İlk Çağ siyasal sistemlerinde karma anayasanın sosyal sınıflar arasında dengenin sağlanması hususuna katkı sağladığı ve diğer yandan sosyal sınıflar arası eşitsizliği kurumsallaştırdığı, aynı zamanda çağdaş cumhuriyetlere köken teşkil ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the Ancient Greek and Roman examples of the mixed constitutional model, which aims to ensure political stability and balance, from a public law perspective. The historical development and theoretical foundations of the mixed constitutional model, which combines monarchy, aristocracy and democracy, are discussed in terms of constitutional institutions and social structures. In the first part, examples of mixed constitutions in Ancient Greece are analyzed through the findings from the polis states in Crete, the constitutional structure shaped by the reforms of Lykurgos in Sparta, and the reforms of Solon and Cleisthenes in Athens. In the second part, the political structure and institutions of Rome during the Kingdom, Republic and Principatus periods are analyzed from a historical perspective. The Roman model associated with Polybius' theory during the Republican period is evaluated as the classical example of a mixed constitution that combines monarchical, aristocratic and democratic elements in a balanced way. In the third part, the thoughts of early thinkers such as Isocrates, Plato and Aristotle on the issue of mixed constitution are discussed. As a result, in this study, it has been determined that the mixed constitution in the political systems of the First Age contributed to the balance between social classes and on the other hand, institutionalised inequality between social classes and at the same time constituted the origin of modern republics.