İthalat ve işsizlik ilişkisi: Türkiye örneği
Import and unemployment relationship: Turkey example
  1. Tez No: 481842
  2. Yazar: EMİNE BİRİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'de 1923-2015 döneminde gerçekleşen ithalat miktarı ile söz konusu dönemde yaşanan işsizlik oranlarının ilişkisini analiz etmek ve böyle bir ilişkinin olması halinde bu ilişkinin yönü ve etkisine cevap aranmaktadır. Bu amaçla öncelikle birinci ve ikinci bölümde ithalat ve işsizlik kavramlarının tanımı, türleri, nedenleri ve Türkiye ekonomisinde dağılımı araştırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde dış ticaret ile istihdam ithalat ve işsizlik arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalara yer verilmiştir. Ekonometri analiz kısmında 1923-2015 dönemine ait yıllık verilerden hareketle Türkiye'de ithalat miktarı ile söz konusu dönemde yaşanan işsizlik oranları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Değişkenlerin durağanlık dereceleri farklı olduğu için eşbütünleşme ilişkisi Pesaran, Shin, Smith (2001)'in geliştirdiği sınır testi yaklaşımı ile test edilmiştir. Değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisi bulunduktan sonra uzun ve kısa dönem ilişkisinin belirlenmesi için ARDL(Autoregresive Distributed Lags) modeli kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda ithalat miktarı ile işsizlik oranı arasında söz konusu dönem aralığında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to analyze the relationship between the imports realized in 1923-2015 period in Turkey and the unemployment rates in that period and if there is a relationship between them, the answer to the way and effect of this relation is sought. For this purpose, in the first and second chapter, the definitions, types, causes and distribution of import and unemployment concepts in the Turkish economy have been investigated. In the last part of the study, the relationship between foreign trade, employment, imports and unemployment was investigated and the relation between the import amount in Turkey and the unemployment rates in the mentioned period was investigated in the econometric analysis section based on the annual data for 1923-2015 period. Since the stationarity ratings of the variables are different, the cointegration relation has been tested with the boundary test approach developed by Pesaran, Shin, Smith (2001). In order to determine the long-term and short-term relationship after the existence of the stigmatization relationship between the variables, the ARDL(Autoregresive Distributed Lags) model is used. As a result of the study, there was a positive relationship between the amount of imports and the unemployment rate in the period.