Sektörler arası kadın istihdamı ve cinsiyet ayrımcılığı üzerine bir araştırma: Kilis ili örneği
A study of women employment and gender discrimination among sectors: The case of Kilis province
- Tez No: 481843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AKÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kadın istihdamı, ülkelerin gelişmişlik düzeyi göstergelerinden birisi olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle Sanayi Devriminden sonra, hemen her sektörde istihdam edilen kadınların, çalışma hayatında karşılaştıkları problemlerin tespit edilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılarak çözüm önerilerinin sunulması oldukça önemlidir. Çalışmanın amacı, kadın istihdamında karşılaşılan sorunların sektörler arası farklılık yaratıp yaratmadığını test etmektir. Bu amaçla yaptığımız çalışmanın uygulama kapsamına Kilis ilinde kadınların daha fazla istihdam edildiği sektörler dahil edilmiştir. Eğitim, sağlık, gıda, tekstil, ticaret ve finans sektörü olmak üzere belirlenen altı sektörde çalışan kadınlara yönelik olarak, bir tanesi açık uçlu soru olmak üzere, toplam 52 sorudan oluşan anket uygulanmış ve 635 kişiden elde edilen veriler, SPSS (Statistikal Package for Social Sciences) 18 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; karşılaşılan sorunlar, algılanan cinsiyet önyargısı ve algılanan cinsiyet ayrımcılığı konusunda sektörel farklılıkların olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Women's employment has a very important place as one of the indicators of the level of development of the countries. Especially after the Industrial Revolution, as women are employed in almost every sector, it has become very important to identify the problems encountered by women in the working life and to present the solution proposals by making necessary arrangements. The purpose of this study is to test whether the problems encountered in women's employment are different among sectors. In this respect, the scope of our work includes the sectors in which more women are employed in the province of Kilis. A questionnaire consisting of 52 items, one of which was an open-ended question, was administered to women in six selected sectors, namely education, health, food, textile, trade and finance sectors, and as a result, data from 635 people were collected and were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences ) 18 packet program. At the end of the study; it was found that there are sectoral differences in the problems encountered, perceived gender biases and perceived gender discrimination.