Çok değerli neutrosophic kümelerin üzerine bazı benzerlik ölçümleri ve uygulamaları
Some similarty measureson neutrosophic multi sets and their applications
- Tez No: 481856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalıĢmada ilk olarak, bulanık küme, çok değerli bulanık küme, sezgisel bulanık küme, çok değerli sezgisel bulanık küme, neutrosophic küme ve çok değerli neutrosophic küme kavramları sunuldu. Ġkinci olarak, çok değerli sezgisel bulanık kümeler üzerine bazı benzerlik ölçümleri kullanılarak çok değerli neutrosophic kümeler üzerine yeni benzerlik ölçümleri inĢa edildi ve bazı özellikleri incelendi. Üçüncü olarak, neutrosophic ve çok değerli neutrosophic kümeler üzerine yapılan Dice benzerlik ölçümlerinden ilham alarak çok değerli neutrosophic kümeler üzerine farklı Dice benzerlik ölçümleri tanımlandı ve bazı temel özellikleri incelendi. Son olarak, çok değerli neutrosophic kümeler üzerine geliĢtirilen benzerlik ölçümlerinin pratikliğini ve etkililiğini göstermek için bazı güncel uygulamalar sunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, concept of fuzzy set, fuzzy multi set, intuitionistic fuzzy set, intuitionistic fuzzy multi set, neutrosophic set, neutrosophic multi set is introduced. Secondly, by using some similarity measures on intuitionistic fuzzy multi sets, new similarity measures on neutrosophic multi sets are proposed and some desired properties are examined. Thirdly, by inspiration from the Dice similarity measures of neutrosophic sets and neutrosophic multi sets, different Dice similarity measureson neutrosophic multi sets is defined and some essential properties is investigated. Finally, measures on neutrosophic multi sets Finally, in order to demonstrate thepracticality and effectiveness of the developed similarity measures some real applications is presented.