Optik nöropati ve multipl skleroz arasındaki ilişkisi
  1. Tez No: 48189
  2. Yazar: RECAİ TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETBu çalışmada, istanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Muit ipi Skleroz polikliniğinden, 1 987-1996 Şubat tarihleri arasında izlenmiş, ON ve BON sonrası MS gelişmiş hastalar ile Temmuz 95- Şubat 96 tarihleri arasında izole ON ve BON hastaları izlenerek, MS'e dönüşümde prognostik faktörler belirlenmesi amaçlanmıştır. ON sonrası MS 58 hastada (37K, 2İE), BON sonrası MS 14 hastada (9K, 5E) gelişmiştir. MS gelişmesi için geçen süre ON grubunda 45 ay, BON grubunda 51 aydır. MS serimizde başlangıç bulgusu olarak ON ve BON % 8.5 ve % 2.6 (Toplam % 11.17)'ydı. izole ON grubunda 23 hasta (18K, 5K), yineleyici ON grubunda 11 hasta (10K, 1E) ve izole BON grubunda 26 hasta (14K, 12E) yer almıştır. Nadirrastlanan BON sebepleri arasında, sarkoidoz viral ensefalit, paraneoplastik optik nevrit ve kranyofarenjioma bulunmuştur. İzole ON grubunda kranyal MRG % 26, yineleyici ON grubunda % 1 8 oranında başlangıçta multifokal ak madde lezyonları göstermiştir. iz.o'teJBJDN grubunda ise hiç bir hastada ak madde lezyonu saptanmamıştır.64 İzole ON ve BON grubunda 4 klinik olası MS gelişmiştir. Sonbahar. ve kış aylarında ON sıklığı artmıştır. Sonuç olarak, Türk populasyonunda kış mevsiminde ON gelişen ve MRG'sînde multifokal ak madde lezyonu saptanan genç kadınların, izleyen 3.5-4 yıl içinde MS geliştirme riski olduğu ortaya konmuştur. Öte yandan 680 hastayı içeren MS serimizde, başlangıçbulgusu ON (% 8.5) ve BON (% 2.6) olan hastaların MS'e dönüşümün sırasıyla 45 ve 51 ay sonra olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 680 patients with clinically definite, probable and laboratory supported Multiple Sclerosis (MS) were managed at our department, between Jully 1 987-February 1 996. In this group, 58 (8.5 %) patients (37 female, 21 male) had isolated optic neuritis (ON) and 14 (2.6 %) patients (9 female, 5 male) had bilateral optic neuritis (BON) as an initial sympmtom. MS developed 45 months after ON and 51 months later in BON group. On the other hand, 23 patients with isolated ON, 11 patients with reccurent optic neuritis and 26 patients who had isolated BON were followed in the MS out. patient clinic prospectively, between July 1995 and February 1996. In this period, four patients developed clinically probable MS in both ON and BON group. The other in frequent causes were probable sarcoidosis(l) viral encephalitis (2), paraneoplastic optic neuritis (1) and craniopharingioma (1). Magnetic Resonance imaging (MRI) findings were compatible with MS in 26 % of patients with isolated ON and In 18 % of reccurent ON group. MRI was normal in all the patients with isolated BON during this first attack. This study revealed that young females who had optic neuritis in winter and multifocal white matter lesions on MRI compatible with MS might have MS in the following 3.5-4 years. All the patients who had BON as an initial Symptom had normal MRI scan. Probably they have more less risk to develop MS. We concluded that further long-term prospective studies may provide a better understanding of isolated ON and BON in children and adults.