Optik nöropatilerin seyir ve tedavisindeki değişkenler
Variables in clinical features and treatment protocols of optic neuropathies
- Tez No: 597717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada optik nöropati (ON) hastalarının demografik verileri, klinik özellikleri, tedavi protokolleri ve prognozları incelendi. Gereç ve yöntem: Ocak 2016 ile Ocak 2019 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran optik nöropati tanısıyla takip ve tedavi edilen 91 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların alt tanıları, demografik verileri, kliniğe başvuru muayene bulguları, aldıkları tedaviler ve tedavi sonrasında takipleri değerlendirildi. Bulgular: İncelenen 91 optik nöropati hastasının 40'ı kadın (%44), 51'i erkekti (%56). Hastalığın görülme yaş ortalaması 52,80±18,67 yıl idi. Etyolojiye göre yapılan sınıflandırmada iskemik ON %49,5 oranında ve en fazla görülen gruptu. Optik nörit %38,5, travmatik ON %4,4, kompresif ON %4,4, metabolik ON %3,3 oranında görülmekteydi. Tüm optik nöropatiler içinde non arteritik anterior iskemik optik nöropati (NA-AİON) en sık izlenen grup idi. NA-AİON hastalarında erkek predominansı (%57) mevcuttu. NA-AİON hastalarının %75'inde en az bir vasküler risk faktörü vardı. En sık %51 oranı ile diabetes mellitus, ikinci en sık %33 oranı ile hipertansiyon birlikteliği mevcuttu. NA-AİON hastalarının %17'si 50 yaş altında idi. Optik nörit grubunda kadın predominansı (%60) vardı. Optik nörit hastalarının %25'i multiple skleroz, %12'si nöromiyelitis optika, %12'si sistemik hastalıklarla ilişkili, %51'i idiyopatik optik nörit idi. Optik nörit hastalarının %54,3'ünde optik disk ödemi izlenirken geri kalanında optik disk normal görünümdeydi. Optik nöropati hastalarının çoğunda uyguladığımız tedavi steroid tedavisi idi. İskemik, travmatik ON ve optik nörit gruplarından toplamda 81 hastaya İV 1 g steroid sonrasında, 1mg/kg oral steroid tedavisi başlanıp kademeli olarak kesildi. 11 iskemik ON hastası steroid tedavisine ilaveten asetilsalisilik asit tedavisi aldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the study we aim to analyze the demographic patterns, clinical characteristics, and treatment protocols of optic neuropathies. Materials and methods: The hospital data of 91 patients who were followed up with optic neuropathy at the Department of Ophthalmology, Faculty of Medicine, Demirel University between January 2016 - January 2019 were reviewed retrospectively. Sub-groups, demographic data, clinical examination findings, treatments and post-treatment clinical evaluations of the patients were examined. Results: Of the 91 patients with optic neuropathy, 40 were female (44%) and 51 were male (56%). The mean age of the disease was 52.80 ± 18.67 years. According to the etiology, ischemic ON was the most common group with a rate of 49.5%. Optic neuritis was seen in 38.5%, traumatic ON 4.4%, compressive ON 4.4%, metabolic ON 3.3%. In the whole ON patients, ischemic non arteritic ischemic optic neuropathy (NA-AİON) was the most common group. Male predominance (57%) was present in NA-AION patients. 75% of the patients had at least one vascular risk factor. The most common concomitant systemic disease was diabetes mellitus (51%) and the second most common disease was hypertension (%33). %17 of the patients were under 50 years of age. In the optic neuritis group there was female predominance (60%). 25% of the patients were multiple sclerosis, 12% were neuromyelitis optica, 12% were associated with systemic diseases, 51% were idiopathic optic neuritis. While optic disc edema was observed in 54.3% of patients, the rest had normal appearance. Most of the patients with optic neuropathy were treated with steroid therapy. A total of 81 patients with ischemic, traumatic ON and optic neuritis groups were treated with high dose (1g/day) intravenous methylprednisolone and continued with oral steroids (1 mg/kg/day). 11 patients with ischemic ON received acetylsalicylic acid treatment in addition to steroid treatment. At the end of the treatment, visual acuity was significantly increased in the ischemic ON and optic neuritis group.