Hasan Ali Toptaş'ın hikâye ve romanlarında mekân algısı
Hasan Ali Toptaş's quared area in stories and novels
  1. Tez No: 481905
  2. Yazar: BÜŞRA KANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
1990 sonrasında eserler vermeye başlayan Hasan Ali Toptaş, günümüzde edebiyat çevrelerince kendisinden en çok söz ettiren yazarların başında gelmektedir. Dilinin akıcılığı, Türkçeyi son derece doğru kullanışı, üslubunun dikkat çekici olması onu başarılı kılan unsurlardan sadece birkaçıdır. Pek çok araştırmacı tarafından Hasan Ali Toptaş'ın eserleri hakkında çokça inceleme yapılmıştır. Sn. Semih Topsakal'ın“Hasan Ali Toptaş Romanlarında Postmodern Ögeler”başlıklı tezinde romanlar incelenirken kısaca mekâna da yer verilmiştir. Bunun dışında postmodern bir yazar olan Hasan Ali Toptaş'ın eserlerinin incelemesi müstakil olarak yapılmamıştır. Biz bu çalışmamızda Hasan Ali Toptaş'ın roman ve hikâyelerini mekân açısından incelemeye, yazarın mekâna bakış açısını ve mekân algısını tespit etmeye çalıştık. Çalışmamızda yazarın hikâye ve romanlarında yer alan tüm mekânları ayrı ayrı sınıflandırdıktan sonra detaylı olarak tahlil ettik. Çalışmamızın amacı, Toptaş'ın hikâye ve romanlarını mekânsal açıdan inceleyerek onun mekân algısıyla ilgili ortak bir payda yakalamak ve bir çıkarımda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Hasan Ali is a writer who has started writing after 1990. Today, He is one of the most prominent authors of literature circles. The fluency of his language, his precision of the Turkish language and his remarkable are just the a few components of his success. Many researchers have studied about Hasan Ali Toptaş's works. When Mr. Semih Topsakal has examined Hasan Ali Toptaş's novels in this thesis:“Hasan Ali Toptaş Romanlarında Postmodern Ögeler.”He has adverted about the places of his novels briefly. In addition to that, the examination of the works of Hasan Ali Toptaş,a postmodern writer, have been not studied independently. In this work, we tried to examine the places of Hasan Ali Toptaş's novels and stories. We tried to determine the artist's point of view and sense of the place. After we classified all the places in the author's stories and novels separately, we analyzed them in detail. The aim of our study is to examine the stories and novels of Toptaş and to catch a common ground about his sense of place and to make inference.