Yunanistan ekonomik krizi kökeni ve uygulanan para politikalarında finansal kurumların dönüşümü
Greece economic crisis origin and applied money transformation of financial institutions on policies
  1. Tez No: 481910
  2. Yazar: SAHRA HERA TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEDAT AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
2007 yılında ABD'de konut sektöründe oluşan kriz, tüm Avrupa'ya yayılarak evrensel boyuta ulaşmıştır. Avrupa'da özellikle Yunanistan ve çevre ülkelerini etkisi altına almış, krize ani tepki veremeyen çevre ülkeleri krizden oldukça olumsuz etkilenmişlerdir. Krizle beraber yüksek borçlar oluşmuş, işsizlik, enflasyon sorunları baş göstermiş ve cari denge olumsuz etkilenmiştir. Kriz Yunanistan'da en çok GSYH oranla bütçe açığının ve borçların en yüksek olduğu zamanlarda hissedilmiştir. AB, IMF ve AMB aralarında grup oluşturarak Yunanistan için kurtarma paketlerine onay vermişlerdir. Kurtarma paketine karşılık istenilen kemer sıkma politikaları genel olarak, mali, finansal ve yapısal politikaları kapsamıştır. Yunanistan'ı ekonomik krizlere karşı kırılgan konuma sokan ülkenin kendi içerisinde yaşadığı sorunlar (transfer harcamalarının yüksek olması, devlet borçlanma, askeri harcamalar ve ücretler) ve mali yapıda yaşadığı dengesizlikler olmuştur. Bilinenin aksine bu faktörler, ülkeyi krize sürükleyen asıl nedenler olmayıp, krize elverişli ekonomik yapı oluşturmuştur. Krizin temel kaynağı dışarıdan yansıyan unsurlar olduğu ortaya çıkmıştır. Şöyle ki; 2008 yılında ABD'de başlayan küresel finansal kriz ile meydana gelen durgunluk, Yunanistan'ın GSYH'sında önemli oranda azalmaya yol açmıştır. Hali hazırda Yunanistan'da gelir toplama mekanizmalarının sağlıklı işlememesi, Euro'ya geçişle kredi olanaklarının artması, bunun sonucunda faiz dışı harcamaların %8'e çıkması, yüksek transfer harcamaları, emeklilik zamları ve ikramiyelerin ülkede cari işlemler açığını ve bütçe açığını yaratması ülkenin krize karşı etkinsizliğine ve hazırlıksız yakalanmasına neden olmuştur. Basit ifadeyle Yunanistan ekonomisi tek bir sarsıntıyla yıkılacak duruma gelmiştir. Bu çalışmada, Yunanistan'da oluşan ekonomik krizin kökenlerine, ülkede yarattığı etkilere, alınan tedbirlere ve Yunanistan dâhil tüm ülkelerin finansal kurumları üzerindeki etkilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2007, it was in the housing sector in the USA, spreading all over Europe and reaching universal dimension. In Europe, especially the periphery countries that have been under the influence of Greece and the surrounding countries and unable to respond to the crisis, were affected from the crisis very badly. The crisis was accompanied by high debts, unemployment, inflation problems, and the current balance being negatively affected. The crisis was felt at a time when Greece had the highest GDP, the budget deficit and the highest debt. EU, IMF and AMB archives, and they approved the rescue packages. The curfew policies that are wanted in response to the rescue package generally include financial, financial and structural policies. The problems that the country that has put Greece in a vulnerable position to the economic crises and the problems it has experienced in the financial structure (public expenditures, government borrowing, military expenditures and prices) Imbalances have occurred. Contrary to what is known, these factors are not the main reasons for dragging the country to the crisis, but it has created the economical structure which is suitable for the crisis. Exterior reflection. It's out. Namely; The global financial crisis that began in the US in 2008 led to a stagnation in Greece's GDP. In Greece, there is a sound treatment of income collection mechanisms, an increase in credit facilities to the Euro, an increase of 8% of primary expenditures, high transfer expenditures, retirement times and bonuses to the current account deficit in the country and the creation of budgetary deficits. And was not caught unprepared. Simply put, the Greek economy has come to a standstill. In this work, the origins of the economic crisis in Greece, the measures taken, and the financial institutions of all countries have been influenced by Greece.