AB-Yunanistan ekonomik ilişkileri (1990-2019)
Economic relations between the European Union and Greece (1990-2019)
  1. Tez No: 633486
  2. Yazar: YEŞİM GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Küresel bazda büyük tahribat yaratan iki büyük savaş neticesinde istikrar ortamının sağlanması amacıyla ekonomi ve işbirliği temelinde şekillenen Avrupa Ekonomik Topluluğu zaman içinde faaliyetleri kültürel ve siyasi alanı da kapsayacak şekilde genişletilerek kenetlenmiş bir Avrupa hedefiyle Avrupa Birliğini oluşturmuştur. İktisadi temelleri Marshall Planı ile atılan Yunanistan'ın 1961 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Atina Anlaşması tasdik edilerek ortaklık statüsü kazanması sonucu topluluk ile başlayan ekonomik ilişkiler 1981 yılında daimî hale gelmiş ve bu doğrultuda alanın avantajlarından istifade etmeye başlamıştır. Ekonomik bütünleşme alanında yapılan sınıflandırmaların içinde son basamak olarak nitelendirilen Ekonomik ve Parasal Birlik, Avrupa Birliği için ana hedeflerden biridir. Üye devletler bu aşamaya iktisadi ve kurumsal alanda belirlenen ölçütlerde yeterlilik göstermeleri halinde katılım sağlayabilmektedir. Oysa Yunanistan 2001 yılında dâhil olduğu Ekonomik ve Parasal Birlik'e belirlenen kriterlerden uzak mali göstergelerle kabul edilmiştir. Kökeni 1940'lı yıllara dek dayandırılabilen yapısal problemlerinin aşılması adına zaman içerisinde herhangi bir adım atılmamış, problemler Avrupa Birliği mensubiyetinin beraberinde getirdiği iktisadi avantajlar ve Parasal Birlik'e katılım ile derinleşme eğilimi göstermiş ve bir borç sarmalı doğurmuştur. Bu durum 2007 yılında patlak veren küresel krizden en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden biri olmasının kaynağını teşkil etmiştir. Yunanistan'da vuku bulun kriz, her evresinde farklı problemlerin belirerek sürece yön verdiği, çok yönlü bir dinamiktir. Krizin oluşumunda birçok etmenin tesiri bulunmakla birlikte süreç derinleşen bütünleşme ekseninde analiz edilmiştir. Birlik bütçesinden tahsis edilen yardımlar ve Parasal Birlik'e katılımın Yunanistan ekonomisi üzerindeki etkileri odak noktası olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede Yunanistan ekonomisinin tarihsel gelişimi mercek altına alınmıştır. Çalışma söz konusu değişkenleri, bunalımın ardında yatan nedenleri karar alıcıların motivasyonları çerçevesinde süreç analizi yöntemiyle çözümlemektedir.
Özet (Çeviri)
The European Economic Community, which was shaped on the basis of economy and cooperation as a result of two great wars that caused great destruction on a global basis, has formed the European Union with a European target, which has expanded its activities to include cultural and political areas. The economic relations that started with the community became permanent after 1981, when the foundations of which were laid with the Marshall Plan, whose economic foundations were approved by the Athens Economic Agreement with the European Economic Community in 1961, and gained partnership status. The Economic and Monetary Union, described in integration, is one of the main goals for the European Union. Member states can participate in the classification made in this Economic field as the last step if they are competent in economic criteria. However, Greece was accepted in 2001 with financial indicators that are far from the Economic and criteria. In order to overcome the structural problems that could have been rooted until the 1940s, no steps were taken in time, the problems showed a tendency to deepen with the economic advantages brought by the European Union membership and participation in the Monetary Union and caused a debt spiral. This was the source of the fact that it is one of the European countries most affected by the global crisis that broke out in 2007. The crisis that takes place in Greece is a multi-faceted dynamic that different problems appear in each phase and lead the process. Although many factors have an effect on the occurrence of the crisis, the process has been analyzed in the axis of deepening integration. Aid allocated from the Union budget and the effects of participation in the Monetary Union on the Greek economy have been identified as the focal point. In this framework, the historical development of the Greek economy has been scrutinized. The study analyzes the mentioned variables and the reasons behind the crisis with the process analysis method within the motivation of the decision makers.