Bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin muhasebe meslek mensuplarının verimliliğine etkileri
The effects of developments in information technologies on the efficiency of accounting members of profession
  1. Tez No: 481936
  2. Yazar: BERNA ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz bilgi çağında bilgiyi elde etme ve kullanmada en önemli kaynaklardan birisi de teknolojidir. Bilgi teknolojilerinin hızla gelişip tüm alanlara yayıldığı ve bu alanlardaki uygulamaların teknoloji ile bütünleşerek daha verimli hale geldiği ortadadır. Bilgi teknolojileri ülkelerin sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal hayatını etkilemekte ve ülkelerin rekabet üstünlüğü sağlamasına yardımcı olmaktadır. Bu durum bireyleri, işletmeleri, kurumları etkilediği gibi muhasebe mesleğini ve meslek mensuplarını da etkilemiştir. Yeni elektronik uygulamalarla birlikte muhasebeciler tarafından kullanımına başlanan e-defter, e-beyanname, e-fatura, Microsoft Office programları ve muhasebe işlemlerini kolaylaştıran ETA, ORKA, LUCA gibi muhasebe programları muhasebecilerin işlerini kolaylaştırmış, zamandan tasarruf sağlamış ve en önemlisi verimliliği artırarak mükelleflere daha kaliteli hizmet sunmaya yardımcı olmuştur. Devlet yasal düzenlemeler ile elektronik işlemleri yasallaştırmış ve geçerli kılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde bilgi teknolojileri ve verimlilik hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümünde ise muhasebe mesleği ve bilgi teknolojilerinin muhasebe mesleğine etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise bilgi teknolojilerinin muhasebe meslek mensuplarının verimliğine olan etkilerini ölçmek ve muhasebe meslek mensuplarının da bilgi teknolojilerine bakış açılarını değerlendirmek amacıyla Çorum ve Tokat illerinde anket çalışması yapılmış ve uygulama sonuçları ile değerlendirmelere yer verilmiştir. Bu çalışma sonucunda bilgi teknolojileri kullanımının, muhasebe meslek mensuplarının verimliliğini pozitif yönde etkilediği ortaya konulmuş ve karşılaştırmalı analizler sonucunda muhasebe meslek mensuplarının bilgi teknolojilerine gereken önemi verdiği ancak alt yapısal yetersizliklerin bazı problemlere neden olduğu anlaşılmıştır. Anahtar Sözcükler: Bilgi Teknolojileri, Verimlilik, Muhasebe Mesleği, Elektronik Uygulamalar
Özet (Çeviri)
Technology is one of the most important sources for obtaining and using information in today's information age. It is clear that information technologies are rapidly developing and spreading on all areas, and becoming more efficient by integrating with technology. Information technologies affect social, cultural, economic and political lives of countries, and helps countries to gain competitive advantage. This situation has affected accounting profession and accounting members of profession, as well as individuals, businesses, institutions. E-bills, e-declarations, e-invoices, Microsoft Office programs that have started to be used by accountants together with new electronic applications, and accounting programs such as ETA, ORKA, LUCA that facilitate accounting transactions have made accountants' works easier, provided saving of time, and above all, helped to provide better quality service to taxpayers by increasing productivity. The government has legalized and validated electronic transactions through legal regulations. General information on information technologies and efficiency were given in the first section of the study. Information about accounting profession and the effects of information technologies on accounting profession were given in the second section of the study. In the final section of the study, a survey was conducted in Çorum and Tokat provinces in order to measure the effects of information technologies on the efficiency of accounting members of profession, and to evaluate the viewpoints of accounting members of profession for information technologies, and application results and evaluations were also included. It has been revealed by this study that the use of information technologies has a positive effect on the effeciency of accounting members of profession, and as a result of comparative analyzes, it has been understood that accounting members of profession have given due importance to information technologies, but sub-structural deficiencies have caused some problems. Key Words: Information Technologies, Efficiency, Accounting Profession, Electronic Applications