Borrowing constraints and savings in Turkey
Türkiye'de borçlanma kısıtları ve tasarruf
  1. Tez No: 481970
  2. Yazar: MELİH CAN FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SUMRU ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Türkiye ekonomisinin 2002 yılından sonra yaşadığı finansal liberalizasyon 3 trend ile gerçekleşmiştir: (1) hızlı büyüme, (2) reel faizlerde sert düşüş ve (3) her yaş grubunun tasarruf oranlarında düzenli bir azalma. Bu tez çalışması bu döneme odaklanmaktadır ve borçlanma kısıtları teorisinden faydalanarak yaşlara göre tasarruf oranlarının değişimini açıklamayı hedeflemektedir. Öncelikle, mikro seviyedeki veriler kullanılarak Türkiye için yaşlara göre tasarruf oranlarının hesaplanmasında hane reisi yaşını kullanan yöntemlerin hatalı olduğu gösterilmiştir. Daha sonra bu delillerden yola çıkarak doğrusal olmayan en küçük kareler yöntemi kullanılmış ve yaşlara göre tasarruf oranları bu yöntemle hesaplanmıştır. Son olarak, yüksek büyüme oranları ve düşük reel faiz oranları kullanıldığında, standart OLG modelinin değişik yaş grupları için 2004-2014 yılları arasındaki tasarruf oranı değişimini açıkladığı görülmüştür. Modelin tek borçlanma kısıtı mekanizmasının Türkiye'de farklı jenerasyonların son 10 yılda tecrübe ettiği tasarruf değişimini kantitatif açıdan açıklayabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 2002, Turkish economy experienced financial liberalization with three striking trends: (1) accelerated growth rate, (2) a sharp decline in the real interest rate, and (3) a sustained fall in the saving rate of each age-groups. This thesis studies this period and attempts to explain the evolution of age-saving profile for Turkey with the relaxation of borrowing constraints. We provide micro-level evidence to point the errors of conventional household head approach while calculating age-saving profiles of Turkey. Then, motivated by the evidence, we provide cohort level saving rates through nonlinear least squares estimation. Lastly, we show that using accelerated growth rate and decreased real interest rate of Turkish economy, simple three-period OLG framework account for the change in saving rate for different age-groups between 2004 and 2014. The model's single borrowing constraint mechanism displays substantial quantitative power in explaining the change in savings across cohorts in Turkey over the last decade.