Finansal serbestleşme ve gelir dağılımı: Türkiye örneği
Financial liberalization and income distribution: Case of Turkey
- Tez No: 117702
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Finansal serbestleşmenin, faiz oranlan, döviz kurları, ekonomik büyüme oranı, tasarruf ve yatırım oranı gibi temel makroekonomik değişkenlere olan etkisi üzerine geniş bir tartışma ve inceleme bulunmaktadır. Ancak, finansal serbestleşmenin gelir dağılımı üzerindeki sonuçlan nisbeten daha az analiz edilmiştir. Bu tezin amacı, 1980'lerden sonraki finansal serbestleşmenin gelir dağılımına etkisini araştırmaktadır. Her şeyden önce, Türkiyenin iç ve dış finansal serbestleşmesi, temel makroekonomik değişkenleri beklenen doğrultuda değiştirme konusunda, beklenen sonuçlara ulaştırmayı başaramamıştır. Tasarruf ve yatırım oranı artmamış, ekonomik büyüme.istikrarsız olarak gerçekleşmiş ve reel faiz oranlarında esas olarak, önemli sıçramalar meydana gelmiştir. Finansal serbestleşme uygulamasından sonra, Türkiye ekonomisi, özellikle faiz oranlan, döviz kurları ve finansal varlıkların vergilendirilmesi gibi makroekonomik politikalar uygulamada kısıtlara tabi olmuştur. Yüksek reel faiz oranlarının sonucu olarak, hükümet ve şirketlerden bireysel ve özellikle özel bankalar gibi kurumsal rantiyelere bir gelir transferi meydana gelmiştir.Bunun sonucunda, en büyük 500 sanayi firmanın vergi öncesi karlarının önemli bir kısmı faiz gelirden oluşmuş ve aynı zamanda bu firmalar kendi katma değerlerinin önemli bir kısmım faiz harcamaları olarak ödemeye başlamışlardır. Ayrıca, devlet iç borçlanma senetleri gibi finansal araçlardan elde edilen gelirler vergi dışı bırakılmıştır. Bu politikaların uygulanması, kamu konsolide bütçesinde,eğitim ve sağlık gibi sosyal harcamalarda dışlayıcı bir sonuca yol açmıştır. Bu eğilim, bu harcamaların GSMH içindeki oranı bakımından da geçerli olmuştur. Milli gelir içindeki faiz gelirlerinin payı % 1.4'ten % 30'a olmak üzere, çarpıcı biçimde artmıştır. Bunlara ek olarak, Türkiye'de, finansal serbestleşme, finansal krizler için elverişli şartlar meydana getirmiştir. Finansal çevrim, patlama, çöküş ve iyileşme evrelerini kapsamaktadır. Emek gelirleri, çöküş evresi boyunca derhal azalmıştır; bununla birlikte iyileşme evresinde, emek gelirlerinde aynı oranda artış olmamaktadır. Sonuç olarak, emek geliri finansal krizden sonra da kayıplarını telafi edememektedir. Kriz sonrasında, IMF tarafından empoze edilen politiklar, emek aleyhine gelir dağılımım kötüleştirmektedir. Buna ek olarak, finansal serbestleşmeden ileri gelen finansal krizler, hem ülke içinde hem de ülkelerarasında servet dağılımını da bozmaktadır. Sonuç itibariyle, finansal serbestleşme, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de emekten sermaye kesimine doğru olmak üzere gelir dağılımım kötüleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is a comprehensive debate and inquiry on effect of financial liberalization to basic macro economic variables such as interest rates, exchange rates, economic growth rate, saving and investment ratio. But consequences of financial liberalization on income distribution is not analysed relatively. The purpose of this thesis is to examine effectes of financial liberalization on income distribution since 1980s in Turkey. Firstly, internal and external financial liberalization of Turkey have not succeed to attain the expected result on changing fundemental macro economic variables towards expected direction. Saving and investment ratio have not increased, economic growth rate have expanded unsteadily, and real interest rates have escalated substantially. After financial liberalization practice, Turkish economy has constraints applying macro economic policies especially interest rates, exchange rates and taxation of financial assets. As a result of high real interest rates, an income transfer have happened from Government and corporation to individual and institutional rentiers especially private banks. Consequently, substantial amount of the profit of the top 500 industrial firms' before taxation has been composed of income from interest and these companies have also begun to pay substantial amount of their net value as interest payments.However, income from financial instruments like state domestic borrowing bonds have excluded from taxation. Implementation of these policies has resulted in Public Consolidated Budget crowding-out social expenditures such as education and health. This tendency is also valid for the ratio of these expenditures in GNP. The share of interest income in GNP has increased tremendously from 1.4 percent to 30 percent in the last two decades. In addition, financial liberalization has generated appropriate conditions for financial crisis in Turkey. Financial cycle includes boom, bust, and recovery period. Labor income is decreased by crises instantly during bust period; however, it cannot increase in the recovery period alike. As a result, labor income cannot compansate the loss in financial crisis afterwards. The policies imposed by the IMF after crises worsens income distribution against labor. In addition, financial crises stem from financial liberalization distorts wealth distribution both in countries and among nations. As a result, financial liberalization has aggravated income distribution from labor to capital in Turkey likewise other countries.