Effects of behavioral immune system on risk taking: The case of framing effect
Davranışsal bağışıklık sisteminin risk alımı üzerine etkisi: Çerçeveleme etkisi durumu
  1. Tez No: 481977
  2. Yazar: BARIŞ SEVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN TERRY ESKENAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Çerçeveleme etkisi, insanların bir sorunun gösteriliş şekline göre farklı cevaplar verdiği bir sezgisel yanlılık örneğidir. Bu araştırmada bulaşıcı hastalıklara karşı ilk defans hattı olan Davranışsal Bağışıklık Sisteminin (DBS) insanların irrasyonel kararlarında etkisi olup almadığını araştırdık. Etraftaki patojen tehditlerinin bireylerin Algılanan Hastalıklara Açık Olma (AHAO) ile bağlantılı olarak, kişilerin farklı çerçevelerdeki sorularda risk alımı üzerine etkisi olup olmadığı test ettik. 924 kişiden oluşan örneklemde, katılımcılar rastgele bir şekilde üç farklı çağrışım grubundan birine atanmıştır: hastalık tehdidi, negatif tehdit veya tehditsiz durum. Çağrışım manipülasyonu sonrasında katılımcılar iki farklı çerçeve sorusundan birisine atanmıştır: kazanç veya kayıp. Sonuçlar çerçeveleme etkisi, çağrışım manipülasyonu ve AHAO arasında üçlü bir etkileşim olduğunu göstermiştir. Hastalık tehdidi çağrışımı yapıldığında, düşük AHAO'ya sahip kişiler kazanç çerçevesinde daha çok risk alırken, kayıp çerçevesinde daha az risk almışlardır. Bu sonucun negatif tehdit durumunda olmazken sadece hastalık tehdidi durumunda ortaya çıkmış olması önemli bir bulgudur. Sonuçlar göstermektedir ki hastalıklar negatif olarak algınsalar da bizim sonuçlarımız negatif duygu ve bilişten farklı olarak sadece hastalıklara özel bir bulgu yansıtmaktadır. DBS'nin risk alımı üzerindeki etkisi ve olası çıkarımlar evrimsel bir perspektiften tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The framing effect is a heuristic bias, where people respond to a question differently depending on the way in which the question is presented. In this study, we investigated the Behavioral Immune System (BIS), the behavioral defense barrier against infectious diseases, as a potential reason for people's irrational decisions. We tested if pathogen threat influenced people's risky decision making in different frames as a function of perceived vulnerability to disease (PVD), which is a self-report measure of BIS. We collected data from 924 participants, who were randomly assigned to one of three priming conditions: disease threat, negatively valenced threat, or no-threat. After priming participants were asked to respond to a framing question randomly chosen between two alternative frames: loss or gain. The results showed a three-way interaction between framing, disease threat, and PVD levels. That is, when people were primed with disease, those with lower PVD had a higher likelihood to take risks in the gain frame and a lower likelihood in the loss frame. Crucially, this relationship was observed only in the disease prime condition, and not in the negatively valenced prime condition. This suggests that although disease is inherently negative our results were due to the perception of disease but not any negative mood or cognition. The specific effect of BIS on risk taking and implications is argued from an evolutionary perspective.