Building collective identity in Africa: The role of African regional organizations
Afrika'da ortak kimlik inşaası: Afrika bölgesel organizasyonların rolü
  1. Tez No: 481990
  2. Yazar: ALFRED ODURO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR RUMELİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Literatürde bölgesel organizasyonların, özellikle de Avrupa Birliği'nin, çeşitli şekillerde üyeleri arasında kolektif kimlik inşa ettiğini ortaya koyan önemli sayıda çalışma bulunmaktadır. Öte yandan, bölgesel organizasyonların Afrika içerisinde kimlik inşa süreçlerine yönelik çok az çalışma bulunmaktadır. Kolektif kimlik kavramı Afrika bölgesel organizasyonları arasında görülmektedir ve bu organizasyonların rolü farklı bölgesel ve alt-bölgesel organizasyonların üye ülkelerin kimliklerini nasıl şekillendirdikleri ve geliştirdiklerini göstermektedir. Bölgeselcilik ve kimlik inşası üzerine yazılmış eserler, bölgesel organizasyonların dört temel yolla kollektif kimlik inşa ettiklerine işaret etmektedir. Afrika Birliği ve ECOWAS'ı vakıa analizine tabi tutan mevcut çalışma, Afrika bölgesel örgütlerinin ortak değerler, üyelik tartışmaları, resmi kurumlar ve kültürel işbirliği üzerinden nasıl kolektif kimlik inşa ettiğini karşılaştırmalı bir analize tabi tutuyor. Bölgesel örgütler içerisinde kimlik inşa kavramının nasıl ilerlediği üzerine makul savlar önerilip bu savlar ışığında incelenmektedir. Afrika Birliği ve ECOWAS'ı karşılaştırarak mevcut çalışma ayrıca kurumsal büyüklüğün kimlik inşa sürecine nasıl bir etkide bulunduğuna da ışık tutmaktadır. Özet olarak, bu çalışma Afrika'daki bölgesel örgütlerin belirtilen yollarla üye devletlerin kimliklerini şekillendirdiğini göstermekte ve özellikle de ECOWAS'ın daha küçük bir yapıya sahip alt-bölgesel bir kurum olmasının avantajıyla Afrika'nın kıtasal organizasyonu olan Afrika Birliği'ne göre daha proaktif bir kimlik inşa süreci içerisinde olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
A growing body of literature has revealed the multifaceted ways in which regional organizations especially the EU construct a sense of collective identity among members. However, relatively little is known about the African case with respect to how its regional organizations construct an identity. Significantly, the literature on regionalism and identity-building have stressed four main ways in which regional organizations construct a collective identity. Using the African Union and ECOWAS as case studies, the study comparatively examines how shared values, membership debates, formal institutions and cultural cooperation shape collectively the identity of member states in African regional bodies. Under each theme are plausible propositions, advancing the notion of how identity building occurs within these regional organizations. The study also highlights the impact of institutional size in the construction of identity between the AU and ECOWAS. Overall, the research identifies that regional organizations in Africa have shaped the identity of their members along those themes, particularly with ECOWAS a sub-regional body whose relatively small size has allowed it to be more proactive in identity building than the AU which is largely Africa's continental organization.