Corruption, democracy, and growth: An empirical analysis
Yolsuzluk, demokrasi ve kalkınma: Ampirik bir analiz
  1. Tez No: 481991
  2. Yazar: FIRAT KİMYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ERDEM AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Genel kanı yolsuzluğun ekonomik kalkınma ve demokratik yönetim üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu yönündedir. Mevcut çalışma yolsuzluk, ekonomik kalkınma ve demokrasi arasındaki ilişkiyi tekrardan ele alarak şu soruları sormaktadır: (i) Yolsuzluğun bir ülkenin ekonomik kalkınması üzerindeki etkisi nedir? (ii) Yolsuzluğun bir ülkenin demokrasisi üzerinde ne tür bir etkisi vardır? (iii) Ne tür demokratik kurumsal mekanizmalar yolsuzluğu sınırlandırıcı bir etkiye sahip olabilir? Uluslararası Şeffaflık Derneği'ne ait“Yolsuzluk Algı Endeksi”ve“Demokrasi Çeşitleri”veri setlerinden faydalanarak, mevcut çalışmada 1995-2015 yılları arasında 170 ülke için yolsuzluk, demokrasi ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiye yönelik nicel bir analiz sunmaktayım. Çalışmadan elde edilen bulgular göstermektedir ki yolsuzluğun ekonomik kalkınma üzerinde negatif bir etkisi bulunmazken, orta-gelir düzeyindeki ülkelerde demokrasi üzerinde negatif bir etkiye sahiptir. Ayrıca bu çalışmada, yüksek mahkeme bağımsızlığı ve şeffaf yasa yapım süreci ve bu yasaların öngörülebilir uygulanması yolsuzluğu en çok sınırlandıran iki farklı demokratik kurumsal özellik olarak ön plana çıkmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Corruption is widely considered to have a negative impact on economic growth as well as on democratic governance. The present study revisits the relationship between corruption, economic growth, and democracy by addressing the following questions: (i) What is the effect of corruption on a country's economic growth? (ii) What kind of an effect does corruption have on a country's democracy? (iii) Which types of democratic institutional mechanisms can pose constraints on corruption? By employing data from Corruption Perception Index of the Transparency International and Varieties of Democracy datasets, I present a quantitative analysis of corruption, democracy, and growth among 170 countries for the period of 1995-2015. The evidence suggests that corruption does not have a negative effect on economic growth while it affects democracy negatively in middle-income countries. In addition, I find that high court independence and transparency of rule-making process and predictable enforcement of these rules appear as the two democratic institutional features that can restrict corruption most in a given country.