Demografik etkiler ve para politikası
Demographic effects and monetary policy
- Tez No: 482054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA SAFİNAZ ERDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma yakın dönem demografik gelişmelerin makroekonomik değişkenler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Para politikası uygulamalarının kısa dönemde ne ölçüde farklılaşmaya neden olduğu da analizin üzerinde yoğunlaştığı konulardandır. Ortaya konan argümanların gerek ekonometrik yöntem gerekse de genel denge modelleri aracılığıyla elde edilen nicel bulgularla desteklenmesi hedeflenmiştir. Tezin ilk kısmında demografik gelişmeler ele alınırken, takip eden bölümde demografik gelişmelerin iktisadi faaliyetle etkileşim kanalları tartışılmış, literatür taramasına yer verilmiş ve betimleyici istatistikler sunulmuştur. Euro bölgesi için kalibre edilen Yeni Keynesci kapalı ekonomi genel denge modelinde ekonomi başlangıç durağan durum dengesindeyken, demografik şoklar sunulmaktadır. Şoklar neticesinde reel faiz gerilerken, ekonomide deflasyonist etkiler baskın gelmektedir. Para politikası yapıcısı reaksiyon fonksiyonunda çıktıya daha fazla önem verdikçe, deflasyonist baskıyı güçlendirmektedir. Türkiye için kalibre edilen küçük açık ekonomi modelinde, demografik şokların yanı sıra rezerv para sahibi partner ülkede demografik şoklar neticesinde gerileyen reel faizlerin yurtiçine sirayet etmesinin etkileri araştırılmaktadır. Merkez bankası tepki fonksiyonunda çıktıya verilen önem arttıkça bu kez enflasyonist eğilimler belirginleşmekte ve refah düşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents an analysis of the effects of recent demographic developments on macroeconomic variables. The extent of the divergence in the short run arising from monetary policy implementations is also among the subjects this study focuses on. The arguments put forward in this study have been supported by quantitative findings obtained through both the econometric method and the general equilibrium models. The first section of the study focuses on demographic developments. The second section offers a discussion of the channels through which demographic developments interact with economic activity, as well as a literature review and descriptive statistics. Demographic shocks are introduced to the New Keynesian closed economy general equilibrium model, which is calibrated for the Eurozone, while the model is at the initial steady state. Accordingly, real interest rates decline and deflationary pressures prevail in the economy. As monetary policy makers increase the relative weight on output in the reaction function, they strengthen deflationary pressures. The small open economy model calibrated for Turkey examines the effects of demographic shocks as well as the effects of the transmission of declining reel interest rates in reserve-currency holding partner country due to her demographic shocks. This time, as the importance attached to output in the central bank reaction function increases, inflationary trends become more visible and the welfare decreases.