'A Tongue in Oor Heids': The Personal and The Political in Kathleen Jamie's The Queen Of Sheba, Jizzen, The Tree House, The Overhaul and The Bonniest Companie
Kathleen Jamie'nin The Queen Of Sheba, Jizzen, The Tree House, The Overhaul ve The Bonniest Companie adlı şiir kitaplarında kişisel ve politik konular
  1. Tez No: 482055
  2. Yazar: AYŞEGÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA ŞENLEN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışma, çağdaş İskoç şairlerden Kathleen Jamie'nin kişisel ve siyasi yazımının üç farklı evresinde 'ulus', 'kadın' ve 'doğa' bağlamında nasıl kullandığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda şairin,“The Queen of Sheba”(1994),“Jizzen”(1999),“The Tree House”(2002),“The Overhaul”(2014) ve“The Bonniest Companie”(2015) adlı şiir koleksiyonları detaylı bir biçimde incelenmektedir. Bu bakımdan bu çalışma beş bölüme ayrılmıştır. Ayrıca, İskoçya'nın kısa bir tarihçesi ve şiirlerde kullanılan bazı terimlerin tanımlarının daha iyi anlaşılması için her bölüm kendi içinde bir tanıtım kısmına sahiptir. Giriş bölümünde, Kathleen Jamie hakkında arka plan bilgisi verilip tezin anahatları açıklanmıştır. İlk bölüm, çağdaş İskoç şiiri ve şairlerine kısa bir bakışın ardından şairin tarzı ve farklı yazım evreleri hakkında şiirlerine yabancı olan okuyucular için bilgi vererek onu tanıtmayı amaçlamaktadır. İkinci bölüm, İskoçya'nın ulusal ve kültürel durumunu gösteren ve 'Geçmişten Günümüze', 'Yabancılaşma ve Göç', ve 'Ulusal ve Siyasal' olmak üzere üç alt sınıflandırmayla ortaya koyulan siyasal sorunlarla ilgili şiirlere odaklanmıştır. Üçüncü bölümde, Jamie'nin cinsiyet rolleri ve kadın kimliği konularını şahsi ya da kültürel anlamda sorunsallaştırdığı şiirleri; Kadınlık, Eşlik ve Annelik alt kategorilerinde incelenmektedir. Dördüncü bölüm, Jamie'nin çevreye yönelik görüş ve endişelerini insan ve insan olmayan arasındaki etkileşim sonucunda sağlanan çevresel sorunlar açısından; Doğanın tahribatı ve çevresel sorunlar, Bir şifacı ve rehber olarak doğa ve Doğada ve doğa ile yaşamak adlı alt başlıklarla irdelemektedir. Sonuç olarak bu çalışma Kathleen Jamie'nin her yazım evresinde hem Kişisel ve hem de Politik bağlamda yeni bir 'ben' yarattığını gösteriyor. Bu bakımdan Jamie kariyeri boyunca farklı meseleleri dile getirmiştir – doğa ve kültür etkileşiminin yanı sıra, bağımsız bir İskoçyanın tutkulu bir destekçisi olmuş, İskoç lehçeleri, kültürel ve politik tarihi, kadının tarihteki / erkek egemen toplumdaki rolü gibi konulara hassasiyetle yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how a Contemporary Scottish poet, Kathleen Jamie uses her sense of the personal and the political at different stages of her writing career, in terms of 'nation', 'woman', and 'nature'. For this purpose, poems from her poetry collections“The Queen of Sheba”(1994),“Jizzen”(1999),“The Tree House”(2002),“The Overhaul”(2014) and“The Bonniest Companie”(2015) are analysed in detail. In this regard, this study is divided into five parts. In addition, each chapter has its own introduction for a better comprehension of a brief history of Scotland and definition of some terminologies used in the poems. In the introduction part, an outline of the study is presented, opening with background information about the poet. The first chapter is attended to a brief survey of contemporary Scottish poetry and poets, and a detailed discussion of Kathleen Jamie as a contemporary poet is presented, her poetic style as well as information about different stages of Jamie's writing to create familiarity for the readers who may be unfamiliar to her work. The second chapter focuses on the poems related to the political issues regarding the national and cultural state of Scotland and is presented in three subcategories; 'The Cultural Past and the Present', 'Alienation and Migration', and 'National and Political Issues'. The third chapter covers Jamie's either personal or cultural concerns about the gender roles and female identity that are examined in three subcategories; 'Womanhood', 'Spousehood', and 'Motherhood'. The fourth chapter undertakes Jamie's environmental apprehension and appreciation in terms of human and non-human interactions in three subcategories; 'Destruction of Nature and Environmental issues', 'Nature as a Healer and a Mentor', and 'Dwelling in and with Nature'. In conclusion, this study shows that Kathleen Jamie has created a different self in each phase of her writing, connected to both the personal and the political. In this respect, she has voiced different concerns throughout her career - she has been a passionate supporter of an independent Scotland, its dialects, its cultural and political history, women's roles in history/in a male-dominated society, alongside nature and the environment, and natural and cultural interactions.