La femme, la maladie et la mort dans la littérature Française du dix-neuvième siècle
19. yüzyıl Fransız edebiyatında kadın, hastalık ve ölüm
  1. Tez No: 482060
  2. Yazar: MAHİDE GÜRER BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE ARZU ETENSEL İLDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, Honoré de Balzac'ın, Vadideki Zambak, Alexandre Dumas Fils'in Kamelyalı Kadın, Gustave Flaubert'in Madame Bovary ve Emile Zola'nın Nana eserlerini baz alarak, 19. Yüzyıl romanındaki fransız kadın kahramanların fiziksel ve ruhsal acılarını inceledik. Birinci bölümde, biri sadık (madame de Mortsauf), diğeri sadakatsiz (Emma Bovary) olan iki evli kadını ele aldık. Hastalık öncesi gençlik günleri ve güzellikleri üzerinde durduk. Kadın kahramanları intihara sürükleyen aşkın ölümcül yönünü ve hayal kırıklıklarını ortaya koyduk. Son olarak da ölüm sahnelerini inceledik. İkinci bölümde, hayat kadınlarını (Marguerite Gautier ve Nana) inceledik. Fiziksel güzellikleri üzerinde durduktan sonra, hastalıkları ve ızdıraplarından söz ettik. Daha sonra ölüm sahnelerini ve bedenlerindeki değişimler üzerinde durduk. Sonuç olarak, namuslu ya da fahişe, acı çekerek ölmenin tüm kadınlar için kaçınılmaz bir son olduğu ortaya çıkar. Aşk ve ihtiraslarının gücü, hayal kırıklıkları ve sefahat hayatları, kadınları çeşitli hastalıklar sonucunda ölümcül bir sona götürür.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the ilness and death of heroines, based on novels Le Lys dans la Vallée by Honoré de Balzac, La Dame aux Camélias by Alexandre Dumas Fils, Madame Bovary by Gustave Flaubert and Nana by Emile Zola. In the first chapter, we discussed two married women, one faithful (Madame de Mortsauf), one not (Emma Bovary). We dwelled on their beauty and their days of youth before illness. We investigated the heroines' disappointments (and their mortal loves) which lead to their suicides. Than their death scenes were presented. In the second chapter, we examined the prostitutes. (Marguerite Gautier and Nana) After emphasizing their physical beauty, we discussed their illness and misery. Than their death scenes and changes of their bodies were displayed. As a result, faithful or not, death is inevitable for all women. Power of their love and passion, their disappointments and their debauchery leads to their illness and finally their death.