Japon masallarında hayvanlar ve kültürel imgeleri
The animals in Japanese tales and their cultural images
- Tez No: 482059
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, Japon masallarında geçen hayvan kahramanlar ve bu kahramanların masallardaki kültürel imgeleri ele alınmıştır. Japon masallarında geçen hayvan karakterleri ile bu karakterlerin kültürel imgelerinin betimlenmesi ve Japon masallarında hangi hayvana ne şekilde bir kültürel anlam yüklendiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, çeşitli kaynaklardan tarama yapılarak toplam 397 masal değerlendirmeye alınmıştır. Ayrıca, bu tezde ele alınan masallardaki hayvan kahramanlar ile 12 hayvan takviminde yer alan hayvanlar arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, 12 Hayvan Takvimi'nin etkisi görülmekle birlikte takvimde yer alan hayvan karakterlerin özelliğini yansıtmayan masalların da var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the animals featuring in the Japanese tales and their cultural significances will be evaluated. The symbolic significances of main animal characters and the cultural meanings attributed to them are tried to be put forward. For this end, several tale sources have been reviewed and a total of three hundred ninty seven tale has been focused on. Besides, the relation between the animals taking place in the chinese animal calender and the animals reviewed in this thesis is tried to be explained. As a result it can be argued that while the influence of the chinese animal calender can be detected in the tales; it is also understood that there are also thesis that does not reflect the characteristic of the animals in the Chinese animal calender.