İslam Hukuku açısından devletin meşruiyeti sorunu Irak örneği
Legitimate statehood in terms of Islamic Law the example of Iraq
  1. Tez No: 482061
  2. Yazar: ABDUL RAHMAN ALASCHARY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
XX. Yüzyılın başından bu yana hilafet boşluğu yaşayan İslam dünyası, İslam devletlerinde meşruiyet sorununu beraberinde getirmiştir. Bu sorunun aşılabilmesi için İslam düşünürleri bazı kavramların ortaya konulmasına zemin hazırlamıştır. Bu süreçte sorunun çözülmesi için konulan kavramlardan biri de hâkimiyet mefhumudur. Konuyla ilgili yapılan incelemeler ve klasik eserlerde bahsimizle ilişkin kısıtlı bilgi bulunmasından dolayı birçok İslam devletinde meşruiyet sorununun yaşandığı ve istikrarsızlığa sebep olduğu görülmektedir. Bu nedenle İslam hukuku açısından devletin meşruiyet sorununu ele almak için İslam tarihinde belirli bir dönem ilim merkezi ve hilafetin başkenti olarak yer alan Irak devleti örneği mülahaza edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Islamic world experiences the lack of a caliphate since the beginning of the 20th century which in turn led to a constitutional problem within Islamic countries. In order to overcome this problem, Islamic thinkers and philosophers formed a basis by defining certain key concepts and notions. One of the notions defined during the process is sovereignty. Due to the lack of modern research and limited amount of classical sources on the topic, the Islamic countries are going through a constitutional crisis which has caused the instability that can be seen nowadays. In this thesis/research, the country of Iraq - which used to be the intellectual center of the Islamic world and the caliphate's capital - will be used as an example in the discussion of the solution for the constitutional problem.