Elektronik belge yönetimi uygulamalarında süreç yönetimi
Process management in electronic records management applications
- Tez No: 482090
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma Elektronik Belge Yönetimi ve Süreç Yönetimi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak üzere yapılmıştır. Tezde elektronik belge yönetimi ve sürdürülebilirliğinde süreç yönetiminin etkili bir araç olabileceği varsayılarak her iki yönetim anlayışı da ele alınmış ve EBYS'lerde SY yaklaşımı uygulamanın sistem yönetimine ve sürdürülebilirliğine nasıl bir katkısının olduğu yapılan araştırmalara göre değerlendirilmiştir. Son olarak konu ile ilgili durum tespitine yönelik tanımlayıcı ve destekler nitelikte bir uygulama analizine yer verilmiştir. Yapılan bu analiz, Ankara Üniversitesi BEYAS Koordinatörlüğü'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, EBYS'lerin SY yaklaşımına göre yapılandırılmasının mümkün olduğunu ve mevcut süreçlerin değerlendirilmesinin katma değer sağlamayan süreçleri görmeyi ve iyileştirmeyi kolaylaştırdığını, SY yaklaşımına göre yapılandırılan ve yönetilen EBY sistemlerinin etkin yönetiminin ve sürdürülebilirliğinin sağlandığını göstermektedir. Süreç yönetimi, iş süreçlerinin tasarımı, sürdürülmesi, müşteri ihtiyaçlarının/beklentilerinin daha iyi karşılanması için süreçlerin sürekli ve düzenli olarak izlenmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesini kapsayan bir yaklaşımdır. Bu bağlamda, EBYS'lerde süreç yönetimi yaklaşımı mevcut süreçlerdeki sorunları ortaya çıkararak, bu sorunların çözümü için potansiyel yolları gösterecek, gerekli iyileştirmelerin yapılmasını sağlayacak ve etkin enformasyon sistemlerinin geliştirilmesini mümkün kılacaktır. Ayrıca kurum ve kullanıcı ihtiyaç/ beklentilerini anlamaya ve kullanıcı dostu bir yapı oluşturulmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the relationship between Electronic Record Management and Process Management. In the study both management tools were taken into consideration assuming that process management could be an effective tool in electronic records management and sustainability. In addition the contribution of the process management approach to the system management and sustainability of the electronic records management was evaluated with the help of the research done. Lastly, a descriptive analysis and support fort he case- related situation were icluded in the application analysis. The analysis was carried out under coordination of Ankara University BEYAS. The results of the study show that it is possible to structure the electronic records management's considering the process management approach and that assessing exiting processes makes it easier to see and improve processes that do not assure added value. It is also seen that electronic records management systems, structured and managed by the process management approach, ensure effective management and sustainability. Process management is an approach that involves the continuous monitoring of processes, designing and maintaining business processes and processes to better meet customer needs/expectations. In this context, the process management approach in ERM's will reveal the problems in the current processes provide potential solutions for these problems, provide necessary improvements and enable the development of effective information systems. It will also help to understand the needs/expectations of the users and organizations and create a user-friedly structure.