Farklı mezhepten bireylerin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Comparison of people from different sect in terms of some variables
- Tez No: 482091
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada Alevi ve Sünnilerin 1) birbirlerine yönelik önyargı düzeyleri karşılaştırılmış, önyargının mezhep, cinsiyet, eğitim düzeyine, diğer mezhepten bir bireyle arkadaşlığa, diğer mezhepten biriyle aile dostluğuna ve siyasal tutuma bağlı olarak değişip değişmediğine, 2) önyargı ve değerler ile toplumsalsiyasal kimlik algıları arasındaki ilişkilere, 3) önyargıda olduğu gibi, değerlere ilişkin ortalamaların mezhep, cinsiyet ve eğitim değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığına, 4) değerlerde toplumsal-siyasal kimlik algıları arasındaki ilişkilere, 5) toplumsal-siyasal kimlik algılarının mezhep, cinsiyet ve eğitim düzeyine bağlı olarak değişip değişmediğine ve mezhebin siyasal tutumlar üzerindeki etkisine bakılmıştır.Örneklem, yaşları 18-60 arasında değişen, Ankara'da yaşayan 204'ü Alevi ve 257'si Sünni olmak üzere toplam 457 katılımcıdan oluşmuştur. Katılımcılara bazı demografik değişkenlerle birlikte geçerlilik ve güvenirlik çalışması araştırmacı tarafından yapılan önyargı ölçeği, sağ-kanat yetkecilik ölçeği, değerler ölçeği, toplumsal-siyasal kimlik algıları ölçeği uygulanmıştır.Sonuçlar, Alevilerin Sünnilere karşı Sünnilerin Alevilere karşı olduğundan daha önyargılı olduklarını göstermiştir.Değerler açısından yapılan çözümleme sonuçlarına göre, Sünnilerin geleneksellik, güvenlik, uyma, evrenselcilik değer türleri ve muhafazacılık değer boyutu üzerindeki ortalamaları Alevilerinkilerden daha yüksekken; güç, başarı değer türleri ve özgenişletim değer boyutu gibi bireyselci değerlerdeki ortalamaları Alevilerinkilerden daha düşüktür.Alevilerin laik-solcu kimlik alanı ortalamaları Sünnilerinkinden daha yüksek, milliyetçi-muhafazakar kimlik alanı ortalamaları ise Sünnilerinkinden daha düşüktür.Bulgular ilgili yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research the following items has been investigated: 1)The level of prejudice of Alevis and Sunnis against each other has been compared. It has been researched whether the change in the level of prejudice is dependent on the sect, the sex, the level of education, relationship from another sect, family relationship which includes different sects and political attitude. 2)It has been calculated how the prejudice correlate with the values. Also the correlation between the prejudice and perceived socio-political identities. 3) It has been investigated whether the mean of the values varies due to the sect, the sex and the level of education. 4) The correlations between the values and perceived socio-political identities have been calculated. 5) It has been inspected whether socio-political identities depend on the sect, the sex and the level of education. The effect of the sect on political attitudes has been researched.Sampling includes individuals living in Ankara of age between 18-60 of which 204 are Alevi and 257 are Sunni. Participants contributed by completing the following questionnaires: background variables form, prejudice scale of which the validity and reliability has been studied by the researcher, right-wing authoritarian personality scale, portrait values questionnaire, perceived socio-political identities scale.The level of prejudice of Alevis is higher than the level of prejudice of Sunnis per the calculated results.According to the analysis of values Sunni participants have higher scores of tradition, security, conformity, universalism, conservation than Alevi participants' scores. Conversely Alevi participants have higher scores of power, achievement, self-enhancement than Sunni participants' scores which are identified as individualist values. According to the results of the analysis; Alevi participants have higher scores of secular-leftist identity and lower scores of nationalist-conservative identity than Sunni participants.All results have been discussed based on relevant literature.