Santralların yap işlet devret modeli ile özelleştirilmesinin üretim yönetimi yönünden incelenmesi
The Investigation on the view of the product management of the privatisation of hydroelectric power plant by built operate transfer system
- Tez No: 92816
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
123 ÖZET Yap İşlet Devret Modeli ileri teknoloji ve yüksek maddi kaynak ihtiyacı duyulan projelerin gerçekleştirilmelerinde kullanılmak üzere geliştirilen özel bir finansman modeli olup, yatırım bedelinin ( elde edilecek kar dahil) sermaye şirketine veya yabancı şirkete, şirketin işletme süresi içinde ürettiği mal veya hizmetin idare veya hizmetten yararlananlarca satın alınması sureti ile ödenmesidir. Ülkemizdeki uygulamalarda Kamu kurum ve kuruluşlarınca (Kamu iktisadi Teşebbüsleri dahil) ifa edilen, ileri teknoloji ve yüksek maddi kaynak gerektiren bazı yatırım ve hizmetlerin gerçekleştirilmesinde sermaye şirketlerinin veya yabancı şirketlerin belirli usul ve esaslarla görevlendirilmesi ve başlangıçta belirlenen süre sonunda tesisin idareye devredilmesi olarak uygulanmaktadır. Globalleşen dünyada piyasa ekonomisinde yabancı sermaye kullanımı kaçınılmazdır. Gelişmiş bir ülkede enerji sektöründe özelleştirmenin temel amacı enerji üretimi alanında bir rekabet ortamı yaratmak, bu rekabet sonucunda fiyatların ucuzlaması ve finansman risklerinin tüketicilerden yatırımcılara aktarılması, üretimde birim maliyetlerin düşürülerek santrallarda hızla gelişen günümüz teknolojisine uygun üretim ve denetim teknolojilerinin uygulanması şeklindedir. Ülkemiz elektrik enerjisi talebi yıllık % 8 lik bir talep artışı varsayımlarına göre 2010 yılları itibari ile 271 450 GWH olarak tahmin edilmektedir. Bu ağır yatırım yükünün Kamu finansman kaynakları ile karşılanması oldukça güçtür. Bu yüzden özel sektör kaynaklarının YİD modeli ile enerji yatırımlarına kanalize edilmesi faydalı bir gelişme olarak değerlendirilmektedir. YİD modeli ile Hidroelektrik santralların özel sektör eliyle gerçekleştirilmesi Türkiye nin son yıllarda içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan çıkabilmesi için kullanabileceği önemli bir finansman124 modelidir. Ancak bu konudaki bilgi eksiklikleri ve bundan kaynaklanan uygulama aksaklıkları, hukuksal altyapıda yapılması gereken rasyonel değişiklikler ve ekonomik problemlerin bir an evvel çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Hidroelektrik santrallar'da kuruluş yeri seçimi santralın ekonomik ömrü boyunca değiştirilmesi zor ve mümkün olmayan bir karar olduğundan en uygun alternatiflerin değerlendirilmesi ve hatalı karar verilmemesi gerekmektedir. Ülkemizde hidrolik santrallarda yer seçimi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş 'nin koordinasyonunda yapılmaktadır. Kuruluş yeri seçiminde, konunun uzmanı kişilerin bilgi ve tecrübeleri ışığında en uygun bölge ve bu bölge içinde en uygun arazi ve nokta seçimi yapılmaktadır. Kuruluş yeri seçimi ile ilgili en son karar verilirken ülkemizin içinde bulunduğu enerji darboğazı ve Kamu Sektörünün sorumluluğu olan sosyal fayda faktörü'de dikkate alınarak santralın kurulu gücü ve üretim miktarı, su potansiyeli, maliyeti, deprem durumu gibi ana faktörlere ağırlık verilerek her yerin maliyet ve kara olan etkileri saptanmaktadır. Bu tez çalışması ile Güney Batı Anadolu Bölgesinde yer alan Yap İşlet Devret modeli ile yapılması düşünülen iki hidroelektrik santral kuruluş yeri seçimi değerlendirme metodlarından biri olan çift tartılandırma yöntemi ile değerlendirilmiş bu değerlendirmede ölçülebilir faktörlerin yanısıra ölçme güçlüğü ve belirsizliği olan faktörlerde dikkate alınmıştır. Değerlendirme sonucunda, saptanmış olan kuruluş yeri seçimi faktörlerine önem derecelerine göre puanlar verilmiş ve her bir santral bu puanlara göre ayrı ayrı değerlendirilerek toplam puanı en yüksek olan yer kuruluş yeri olarak tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
125 ABSTRACT Build Operate Transfer model is a special financing model developed to enable project that needs advanced technology and great monetary source, in which the investor company gets back the cost of investment (including profit) from the goods or services sold during the their running period The application in our country is such that the investor company is charged with certain methods and fundamental principles by the state to bring to life a project and run it for a predetermined period and transfer to state at the end of this period. Utilising foreign capital in marketing economy is unavoidable in today's globulasing world. In a developed country, the main purpose of privatisation in energy sector is to create competition to reduce prices and to transfer financial risks from customer to investor, and decreasing the unit cost by applying today's standard to production and control technology in the power plant. With the assumption of 8 % yearly increase the electrical energy requirement in our country is estimated to be 271450 GWH in year 2010. It is very difficult to finance this huge investment with state source. So that, transferring the private sector sources to investment of energy by Build Operate Transfer Model has been appraised as a satisfactory progress. Utilising the private sector sources in hydroelectric power plant by Build Operate Transfer model is an important financial model for Turkey's tight budget that has been faced lately.126 But the lack of knowledge and its consequences in application rational changes in the related laws, and the economical problems are the priorities needed to be solved. Since it is very difficult or impossible to relocate a hydroelectric power plant during its economical life, it is very crucial that the most proper location is determined and wrong alternatives are avoided. In our country, the location of hydroelectric power plants are determined by the co-ordination of Ministry of Energy and Natural Resources and Turkish Electricity Generation and Transmission Corporation. Knowledge and experience of the experts in this subject is consulted for finding the most proper region and most proper point in it. While finalising the decision for location, the country's tight budget and the social utility factor are considered, and the effect of each location to cost and profit is determined by taking into account the capacity of the hydroelectric power plant, amount of energy produced, water potential and earth quake situation. In this thesis, the location of two hydroelectric power plants in South-West Anatolia Region planned to be built by Build Operate Transfer model are evaluated by utilising the double weighted system, in addition to the quantifiable factor, the factor hard to quantify and measure are taken into account. A point is given to each previously determined factor according to its importance in the decision of location of hydroelectric power plants, and for each location total score is calculated. The location with highest score is preferred for the construction of hydroelectric power plant. tG YÜKSEKÖÛRFTİM KURDU) rafiHtfnwwi