Çin yazısında 'Anahtar imler' üzerine bir çalışma
A study on 'Radicals' in chinese script
  1. Tez No: 482095
  2. Yazar: SEMA ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dünyanın en eski yazı sistemlerinden biri olan Çin yazısı, bir resim yazısıdır. İlk zamanlarda resmedilen kavramlar, zamanla sistematikleşerek bir yazı formunu almıştır. Çin yazısı incelendiğinde, her imin belli anahtar parçalardan oluştuğu görülmektedir. Bu anahtar parçalar Çince imlerin anlamı hakkında bilgi vermekte, bununla birlikte öğrenilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu çalışmada Çin yazısının oluşumu ve gelişiminde anahtar imlerin önemi üzerinde durulmuştur. 214 anahtar im, ilk yazı örneklerinden bu yana incelenmiş, oluşturduğu imlere kattıkları anlam örnekleriyle birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chinese script, one of the oldest writing system in the world, is a ideographic script. In the beginning illustrated concepts have been systematized as script form by the time of progress. When analyzed chinese script, it's seen that each of characters are formed with spesific radicals. These key parts give lots of information about meaning of Chinese script, in addition to pave the way for learning Chinese. In this study, the influences of radicals on the creation and evolution of Chinese script have been examined. 214 radicals are examined from the first form of script and explained the meanings ,used in a character, with example.