Küresel terörizmin dönüşümü: El-kaide'den IŞİD'e
Transformation of global terrorism: From Al-qaeda to ISIS
- Tez No: 482096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAY AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada küresel terörizmin dönüşümü ele alınmış, IŞİD ve El-Kaide karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada elde edilen en temel sonuca göre, küresel terörizm, din motifli terörizm bağlamında görülmüş, El-Kaide ilk küresel terör örgütü olarak ortaya çıkmış, IŞİD ise küresel terörizmin dönüşümün gösteren bir örnek olarak görülmüştür. Birinci bölümde, küreselleşme ve terörizm kavramları incelenmiştir. Bunun yanında, küreselleşmenin tarihsel sürecine değinilmiş ve küreselleşmenin boyutları ele alınmıştır. Bununla beraber terörizm kavramı, tarihsel süreç ve nedenleri ile incelenmiştir. 11 Eylül 2001 sonrası ortaya çıkan yeni terörizm kavramı ele alınmıştır. Son olarak İslami köktencilik, tarihsel süreci, ideologları ve kökenleri ile birlikte incelenmiştir. İkinci bölümde El-Kaide terör örgütü bütün boyutları ile incelenmiştir. Örgütün ideolojisi, örgütsel yapısı, eylemleri, finansal kaynakları ele alınmıştır. Bu şekilde, El-Kaide küresel bir terör örgütü olarak tanımlanmıştır. El-Kaide ile mücadele kısmına da değinilmiş ve uluslararası toplumun El-Kaide mücadelesi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, IŞİD bütün boyutları ile ele alınmıştır. IŞİD'in ideolojisi, örgütsel yapısı, eylemleri, finans kaynakları incelenmiştir. IŞİD ile ilgili görüşlere yer verilmiş, ve IŞİD'in El-Kaide ile benzerlikleri ve farklılıklarına göz atılmıştır. IŞİD ile mücadele kısmına yer vermiştir. Sonuç kısmında IŞİD'in küresel terörizmin dönüşümünü sağlayan bir aktör olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this paper, the transformation of terrorism is examined with comparing ISIS and Al-Qaeda examples. The main results of this thesis are that global terrorism is seen within“religous terrorism period”and Al-Qaeda came to existence as a first global terrorist organization and also ISIS emerged as an example of the transformation of global terrorism. In first chapter, the concepts of globalization and terrorism are analyzed. Moreover, the globalization's historical process is also examined with its dimensions. Additionally, the concept of terrorism is investigated with its historical process, causes and dimensions.“New terrorism”concept which occured after September 11 is studied. Finally, Islamic fundamentalism and its roots, ideologists and historical process is explained. In second chapter, Al-Qaeda is also examined with its all dimensions and studied its organizational structure, ideology, financial structure. So, Al-Qaeda is identified as a global terorist organization. The fight of international community against Al-Qaeda with its all dimensions is analyzed. In third chapter, ISIS is studied with all its dimensions and its organizational structure, ideology, actions and financial sources are examined. Opinions is also given on ISIS with similarities and differences between Al-Qaeda and ISIS. The fight against ISIS is studied and finally ISIS is seen as an actor of the transformation of global terrorism.