Hüsam Hasret hayatı,sanatı,edebi kişiliği
Hüsam Hasret's life,art,li̇teral personnel
  1. Tez No: 482103
  2. Yazar: MOHAMMED AZEEZ İSMAEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
zengin bir geçmiş sahip Irak Edebiyatı; günümüzde Arap, Küert ve Türkmen şair ve yazarların gayreti ile edebi ürünler vermektedir.Bu çalışmada, Iraklı Türkmen şair Hüsam Hasretin hayatı, sanatı ve şiirleri, akademik bir disiplin içerisinde derlenip bir araya getirilmiştir. Çalışma şairin hayatını, çevresini, sözlü ve yazılı geleneğin etkisinde kalarak yetişmesini, edebi yönünü, eserlerinde yansıttığı Türk ve Türkmen halk kültürü unsurlarını ve şiirlerinin değerlendirilmesini kapsamaktadır.Hasretin Irak Türkmen Çağdaş Edebiyatındaki yeri,önemi ve etkisine de dikkat çekilmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Iraqi Literature with a rich history; Arab, Kurdish and Turkoman poets and writers are making efforts literary porducts. In this work, the life, art poetry of Iraqi Turkmen poet Hüsam Hasret were compiled and assembled in an academic discipline. The study covers the life of the poet, its environment , the development of the poem by being influenced by verbal and written tradition, its literary direction, evaluation of the elements of Turkish and Turkman folk culture and poems. Hasret's Iraq Turkman Contemporary Literature, the importance and effect of the effort has been tried to draw attention.