Tek Parti Döneminde Mersin (İçel) milletvekilleri ve meclis faaliyetleri (1923- 1950)
The deputies of Mersin (İçel) and the activities of parliament in Single Party Government (1923-1950)
  1. Tez No: 482107
  2. Yazar: MUSTAFA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
İçel (Mersin), Anadolu'daki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Gerek coğrafi konumu, gerek arazilerinin verimliliği, gerekse taşıdığı stratejik önemi dolayısıyla tarihin her döneminde önemli bir kültür ve ticaret merkezi olarak karşımıza çıkan İçel, Cumhuriyet Dönemi'nde de bu stratejik önemini ve kültürel varlığını devam ettirmiştir. 1923 yılında kurulan yeni Türk Devleti, hakimiyeti kayıtsız şartsız millet egemenliğine verdiğinde İçel, engin bir duyarlılıkla vekillerini meclise göndermekte gecikmemiştir. Bu çalışmamızda 1923-1950 yıllarında görev yapmış olan yirmi beş milletvekilinin yasama faaliyetleriyle siyasi çalışmaları incelenmiş; Türk siyasetine, Türk demokrasisine, ülkenin gelişmesine ve kalkınmasına sağladıkları katkılar, temsil ettikleri bölgenin sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasi gelişimi hakkında ortaya koydukları yaklaşımlar ve tasarılar ele alınmıştır. Tespit edilen veriler ışığında sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
İçel (Mersin) is one of the oldest settlement in Anatolia. İçel, due to the its geographical location, land productivity and its strategical importance, is a significant cultural trade center and keep this significance during republic period. When the new Turkish government found in 1923 gave the soveregnity unconditionally to the people, Mersin wasn't late to send its deputies to the parliament in a very sensible way. In our work, we have analysed the political activities of the twenty five deputies officiated during 1923-1925 about legislative activities, their contrubition to the Turkish policy, Turkish democracy, the development of the country and their approaches and the projects about the socio-economic, cultural and political development of the regions they stood for. We have reached the frutions in the light of the datas.