Yumuşama döneminde (1960-1980 yılları arası) Türk dış politikası
Softening period (1960-1980 years) Turki̇sh forei̇gn poli̇cy
  1. Tez No: 482106
  2. Yazar: MEHMET SALİH SUALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma 1960-1980 yılları arasında Türkiye'nin dış politikasını etkileyen sorunların neler olduğunu konu almıştır. Bu yıllar arasında özellikle Kıbrıs sorunu, Ege sorunları, ABD ve Yunanistan'la olan ilişkilerin bozulması, silah ambargosu ve kıta sahanlığı sorunu Türkiye Cumhuriyeti'ni derinden etkilemiş ve dış ilişkilerinde Türkiye'yi önemli adımlar atmaya zorlamıştır. Yine bu dönemde Orta Doğu'da Arap-İsrail Savaşları ve Ermeni terörü Türk dış politikasının belirlenmesinde belirleyici etken olmuştur. 1960 yılları öncesinde Türk dış politikası genelde Soğuk Savaş'ın küresel politikaları çevresinde yürütülmüştür. Türkiye dış politikada sürekli değişen dünya şartlarında Batı ittifakına sıkı sıkıya bağlı kalmanın kendisini dünyada nasıl yalnız bıraktığını başta Kıbrıs Meselesi olmak üzere birçok sorunda açık bir şekilde fark etmiştir. Yumuşamanın getirdiği reel koşullar çerçevesinde Batı bloğundaki yükümlülüklerinden ve dış politikadaki ana çizgisinden sapmadan Doğu bloku ile ilişkilerini geliştirmeyi hedeflemiş, diğer yandan tüm üçüncü dünya ile özelde ise bunun içindeki İslam ülkeleri ile ilişkilerini artırma siyaseti takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
This research between the years 1960-1980 Turkey foreign policy is what the problems that affect the subject. These years, especially among the Cyprus problem and the Aegean issues, United States of America relations with Greece, an arms embargo and the continental shelf issue Turkey Republic of Turkey external relations deeply influenced and, forced to take leap steps in. Also in this period in the Middle East, Arab-Israel Wars and Armenian terror has been the deciding factor in the determination of the Turkish foreign policy. prior to 1960, Turkish foreign policy is usually conducted around the global policies of the cold war. Turkey's foreign policy changing world conditions, strict adherence to the Western Alliance itself left alone in the world, especially in many questions, including the Cyprus issue in an open manner. Conveyance of real conditions brought about by the responsibilities of the Western block and the main foreign policy line from the Eastern bloc to develop relationships with targeted, on the other hand, with all the third world in particular, is improving its relations with the countries of İslam in politics.